Umorzenie płatności za najem lokalu od miasta. Wnioski po odwołaniu stanu epidemii

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Prezydent Michał Zaleski ogłosił kilka dni temu program “Toruń dla przedsiębiorców”. W jego ramach można wnioskować umorzenie całości lub części należności czynszowych za najem lokalu, administrowanego przez miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Fakt zamknięcia lokalu należy niezwłocznie zgłosić, a wnioski o umorzenie można zacząć składać po odwołaniu stanu epidemii.

Epidemia koronawirusa negatywnie odbija się na kondycji toruńskich firm, zwłaszcza z branży gastronomicznej. Lokale, puby i kluby musiały zostać zamknięte. Miasto wprowadziło wobec tego kilka mechanizmów ochronnych, wspierających lokalnych przedsiębiorców. Pomoc otrzymają najemcy, którzy w okresie od 16 marca musieli zamknąć lokal do bezpośredniej obsługi klientów lub zanotowali spadek przychodów, wynoszący nie mniej niż 50 proc. przychodów, uzyskanych w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Wsparcie będzie polegało na umorzeniu całości bądź części należności czynszowych. 50 proc. należności za pierwszy miesiąc kalendarzowy, w którym lokal będzie zamknięty. 75 proc. należności za drugi miesiąc kalendarzowy, w którym lokal będzie zamknięty. 100 proc. należności za trzeci miesiąc kalendarzowy (i ewentualnie kolejne), w którym lokal będzie zamknięty. Umorzenie nie obejmuje opłat za media, opłat eksploatacyjnych i zaliczek na fundusz remontowy. Co trzeba zrobić, aby uzyskać taką pomoc?

Przede wszystkim niezwłocznie po zamknięciu lokalu należy zgłosić ten fakt do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Zgłoszenie jest warunkiem niezbędnym do uzyskania umorzenia. Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku. Wnioski o umorzenie należy składać po odwołaniu stanu epidemii. Taki wniosek można pobrać ze strony Urzędu Miasta i wysłać w formie elektronicznej za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP lub mailowo (zgm@zgm.torun.pl), pocztą tradycyjną lub złożyć w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta Torunia.

Jednocześnie Urząd Miasta informuje, że w pierwszej kolejności rozpatrywane będą wnioski o odroczenie terminu płatności lub o rozłożeniu płatności na raty. Uzyskanie ulgi w postaci odroczenia lub rozłożenia na raty nie przekreśla jednak późniejszej możliwości umorzenia należności. Wszystkie wnioski będą rozpatrywane indywidualnie, łącznie z ogólną analizą sytuacji finansowej przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *