Umowy na modernizacje parku Glazja i terenów na osiedlu JAR podpisane

Box2 Wiadomości
Fot. Michał Ciechowski

Park Glazja i tereny zielone na osiedlu JAR przejdą modernizację. Umowę z wykonawcami podpisano w czwartek (14.03) w Urzędzie Miasta Torunia. Prace rozpoczną się już w przyszłym tygodniu. Zwieńczone zostaną w pierwszej połowie 2020 roku.

W tym roku magistrat realizować będzie kilka projektów „zieleniarskich”. Zmiany czekają m.in. teren za CKK Jordanki, przy Muzeum Etnograficznym, a także w Parku Tysiąclecia. Prace zaplanowano także na 25 ha osiedla Jar, wzdłuż ul. Watzenrodego i Grasera oraz na prawie 6 ha między starówką a Jakubskim Przedmieściem, przy ul. Waryńskiego.  

Jak zmieni się osiedle JAR?

W północnej części miasta powstaną 4 główne trasy: prowadząca do Fortu V, ścieżka piesza „Pętla Duża” dedykowana osobom aktywnym fizycznie, rodzinna pieszo-rowerowa „Pętla Mała” oraz rowerowa, prowadząca z północy na południe parku.

Jak podkreślają wykonawcy robót, pierwsze prace modernizacyjne dotyczyć będą terenu wokół stawu i samego zbiornika.

Fot. Łukasz Piecyk

Po jego rekultywacji i pogłębieniu, na brzegach stworzone zostaną atrakcyjne miejsca do wypoczynku i plażowania. Powstanie także szeroka na 6 m promenada i drewniane ścieżki. Dla osób dojeżdżających na JAR samochodem zaplanowano parking na 58 miejsc.

– Z drugiej strony ul. Watzenrodego powstaną ścieżki piesze i rowerowe, plac zabaw, a także stoły do ping – ponga i szachów – opisuje Sławomir Wiśniewski dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia. – Wśród drzew zbudowana zostanie pętla edukacyjna, z której będzie można podziwiać barwną roślinność. Wykonamy również punkt widokowy, place zabaw, a także utwardzimy nasyp pod wykonanie górki saneczkowej.

Aktualny projekt czekają jednak zmiany. Zgodnie z pierwotnym pomysłem, na terenie osiedla powstać miał amfiteatr. Miejsce to zastąpione zostanie terenem cichej rekreacji z placem zabaw dla najmłodszych.

Fot. wizualizacja

Zmiany pochłoną ponad 8,6 mln zł. Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 wyniesie 55 proc. Prace wykona Przedsiębiorstwo Inwestycyjne Bud-Tech z Torunia.

– Nasze działania rozpoczniemy wraz z dniem podpisania umowy – mówił Adam Stando, prezes firmy Bud-Tech. – Projekt jest bardzo nowoczesny, śmiało można powiedzieć, że przewyższa nawet nasze potrzeby. Jest atrakcyjny dla wszystkich grup społecznych, zarówno dla dzieci, dorosłych, jak i seniorów.

Na zmiany w parku Glazja poczekamy trzynaście miesięcy. W ramach robót uporządkowana zostanie komunikacja piesza i rowerowa. Remont przejdą także istniejące ścieżki spacerowe.

Miasto zainwestuje także w elementy małej architektury: ławki parkowe, kosze na śmieci i psie odchody, leżaki parkowe, stojaki na rowery, stoły szachowe, grill parkowy, budki dla ptaków, domki owadów i balustrada.

Fot. wizualizacja

W strefie rekreacyjno-wypoczynkowej będzie do dyspozycji plenerowa siłownia i urządzenia do street-workoutu. Nowością ma być taras widokowy na stok bojowy przy Forcie św. Jakuba.

Przewidziano też przebudowę instalacji oświetleniowej parku. Zostaną zamontowane tam lampy LED-owe. Teren ma być monitorowany.

Wykonawcą będzie firma Hosta Group z Grębocina. Umowę na realizację zadania podpisał w toruńskim magistracie przedstawiciel zarządu przedsiębiorstwa – Andrzej Kisicki.

– Z Urzędem Miasta Torunia współpracujemy od lat – podkreślał. – Na Bydgoskim Przedmieściu modernizowaliśmy Ogród Muzyków, a na lewobrzeżu zbudowaliśmy żłobek. Teraz przyszła pora na zmiany miejskich terenów zieleni. Nasze prace zakończymy do 10 kwietnia 2020 r.

Tagged

1 thought on “Umowy na modernizacje parku Glazja i terenów na osiedlu JAR podpisane

  1. Bogactwo pomysłów i ilość elementów architektury ogrodowej w niewielkim Parku na Waryńskiego to jakiś żart. Wieża widokowa, leżaki, stoły, drabinki, balustrady i … GRILL? Podobną “rewitalizację” wykonano w Ogrodzie Muzyków, dziś uwagę skupiają tam głównie ławki i stojaki na rowery. Polecam odpowiedzialnych za dewastacje zieleni w naszym mieście odbyć kilka wycieczek do podobnych parków miejskich u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie te proporcje są zgoła inne. Wielka szkoda….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *