Urodziny Samuela Bogumiła Lindego – od dziś wystawa, jutro sesja naukowa

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W tym roku obchodzimy 250-tą rocznicę urodzin Samuela Bogumiła Lindego, wybitnego torunianina, leksykografa, filologa twórcy pierwszego słownika języka polskiego, wydanego w latach 1807-1814. Z tej okazji w Książnicy Kopernikańskiej przygotowano wystawę.

Otwarcie okolicznościowej ekspozycji “Samuel Bogumił Linde – wybitny torunianin” odbędzie się dziś o 14:00 w holu głównym Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Na wystawie zostaną zaprezentowane oryginalne dokumenty, rękopisy, książki i pamiątki związane z życiem oraz dziełem Lindego. Pochodzą one ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej, toruńskiego Muzeum Okręgowego, Archiwum Państwowego w Toruniu i Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

Zaprezentowane zostaną między innymi rzadko eksponowany portret Lindego ze zbiorów Książnicy, okazały „list dobrego urodzenia” dziadka Samuela od strony matki, korespondencję kierowaną do twórcy Słownika od znanych Polaków a także wiele innych ciekawych obiektów schowanych zwykle w zaciszu magazynów. Kuratorem wystawy jest dr Michał Targowski z Towarzystwa Miłośników Torunia. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Wystawa będzie eksponowana w Książnicy do 8 października.

Natomiast jutro od 11:00 do 15:00 w Ratuszu Staromiejskim zaplanowano sesję popularnonaukową. Rozpocznie ją część oficjalna z udziałem władz miasta, w czasie której planowane jest wręczenie przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego medalu „Thorunium” zasłużonemu badaczowi i popularyzatorowi postaci Samuela Bogumiła Lindego, dr. Marianowi Ptaszykowi, emerytowanemu kustoszowi Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, autorowi wielu publikacji poświęconych twórcy Słownika języka polskiego.

Odbędzie się także krótki recital fortepianowy Stanisława Oracza, utalentowanego ucznia szkoły muzycznej II stopnia w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu. Zaprezentowane zostaną kompozycje napisane przez Fryderyka Chopina, który był zaprzyjaźniony z toruńskim filologiem, stworzył on także jeden utwór dedykowany jego żonie.

W ramach sesji naukowej wygłoszone zostaną następujące wystąpienia:
-dr Marian Ptaszyk, Samuel Bogumił Linde – torunianin .
-prof. Jerzy Dygdała, Toruń w czasach dzieciństwa i młodości Samuela Bogumiła Lindego.
-prof. Krzysztof Mikulski, Dom i środowisko rodzinne Samuela Bogumiła Lindego.
-prof. Bogusław Dybaś, Samuel Bogumił Linde w Lipsku i Wiedniu. U źródeł „Słownika języka polskiego”.
-dr Patrycja Potoniec, „Dykcjonarz słów wszystkich” – „Słownik języka polskiego” Samuela Bogumiła Lindego jako leksykon totalny.
-prof. Małgorzata Karpińska, Sukcesy i porażki. Warszawskie lata Samuela Bogumiła Lindego .
-dr Katarzyna Tomkowiak, Toruńskie pamiątki po twórcy “Słownika języka polskiego”.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.