Urząd miasta chce zaciągnąć kredyt na 189 mln zł. Na co pójdą te pieniądze?

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay,com

Toruńska rada miasta jednomyślnie zgodziła się na to, żeby magistrat zaciągnął kredyt długoterminowy w Europejskim Banku Inwestycyjnym w kwocie 189,3 mln zł. Na co przeznaczy tę sumę?

Pieniądze, które chce pożyczyć miasto w latach 2019-2022 – łącznie 189,3 mln zł – mają być przeznaczone na sfinansowanie deficytu budżetu miasta. Ma być podzielony na kilka transz. W tym roku chodzi o kwotę 60 mln zł, w 2020 i 2021 r. – po 50 mln zł, a w 2022 r. – 29,3 mln zł.

– To kredyt na kluczowe inwestycje w mieście – podkreśla skarbnik miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz. – Zaletą kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym jest 25-letni okres kredytowania.

“Kredyt może być przeznaczony wyłącznie na inwestycje zaakceptowane przez bank w wysokości maks. 50 proc. kosztu całkowitego inwestycji, a w przypadku zadań współfinansowanych środkami UE suma finansowania unijnego i kredytu EBI nie może przekroczyć 90 proc. kosztu zadania” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Lista zadań możliwych do sfinansowania kredytem są uzgadniana z bankiem każdorazowo przed wypłatą transz kredytu. Miasto ma spłacać raty kredytu w latach 2025-2047, a raty odsetkowe – w latach 2019-2047.

Warunki tej pożyczki są następujące: 25-letni okres spłaty, 6 lat karencji w spłacie kapitału oraz niższe oprocentowanie – stawka bazowa zbliżona do WIBOR 6M z marżą ustaloną w dniu wypłaty (marża w EBI w 2018 r. wynosi 0,37 proc., a w przypadku kredytu krajowego – 1,06 proc.). Skarbnik: – Ten kredyt jest tańszy niż kredyt i obligacje na rynku krajowym.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

8 thoughts on “Urząd miasta chce zaciągnąć kredyt na 189 mln zł. Na co pójdą te pieniądze?

  1. Dokładnie tak… Ten kret-n (jak również pozostali d-bile) budują między innymi “kolejkę gondolową” w Toruniu.. Bagatela.. 35 Mln PLN… Powstaje kolejny basen chociaż miasto się wyludnia (i będzie się wyludniać bo tu się nic nie dzieje)… Zamiast inwestować w stworzenie wysokopłatnych miejsc pracy, buduje się kolejne supermarkety…
   …A mieszkańcy nadal wybierają tego barana… Brak słów po prostu…

  2. Ile z tych pieniędzy pójdzie na Rydzyka. Może nie dadzą bezpośrednio lecz inwestycje niby dla Torunia ale zrobią dobrze temu nowotworowi który toczy mój kochany Toruń. Czas na zmiany władz bo ta która jest ” zasługuje ” na odpoczynek

 1. Przecież bez zaciągania kredytów nic się nie zbuduje nie mówiąc już o dotacji z unii. Akurat ten Prezydent zrobił bardzo dużo dla Torunia i popieram Pana Prezydenta Michała Zalewskiego, którego ponownie wybraliśmy.
  Brawo z osiągnięć.

 2. Romi, oczywiście, że kredyty są potrzebne, ale jak się już ma miliard w plecy za które nie powstało nic sensownego to wybacz, nie wierzę w nagłą mądrość pryncypała. Piszesz, że bardzo dużo zrobił dla Torunia, konkrety poproszę…

 3. Zgadzam się z panem. W sprawie basenów. Jakich basenów? Kiedyś były baseny miejskie zostały i sprzedane i zaniedbane a pan prezydenta dał mieszkańcom hotelowy basen. Płakać się chce.

 4. Żenada , takie piękne miasto, a brak perspektyw na dobrą pracę, i lepsze życie ,
  niech władze zachęcą inwestorów ,
  a nie wymyślają kolejne niepotrzebne rozrywki !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *