Urząd miasta odniósł się do wywiadu z Tomaszem Lenzem [WYJAŚNIENIE]

Polityka Wiadomości Wywiady
fot. Adam Zakrzewski

W nawiązaniu do nieprawdziwych lub niepełnych wypowiedzi Tomasza Lenza w wywiadzie: „Zamierzam wygrać wybory i będę prezydentem” („Tylko Toruń”, red. Wojciech Giedrys, 21.09.2018r.) dotyczących działań Urzędu Miasta Torunia oraz podległych mu jednostek przesyłam wyjaśnienie.

  • Ocena, że „w ostatnich latach z Torunia wyjechało bardzo wielu ludzi” nie precyzuje kierunków i celu ich wyjazdu. Dane dotyczące np. rozwoju sąsiednich gmin dobitnie z kolei pokazują, iż są to zmiany miejsca zamieszkania z toruńskiego na obszar otaczający nasze miasto. Dla przykładu nieodległa Gmina Obrowo liczyła 11 tysięcy mieszkańców w 2010 roku, a obecnie mieszka tam 16,5 tysiąca osób. Ten wzrost ludności według danych Gminy to w 80-90 % napływ mieszkańców z Torunia.
  • Według najnowszej prognozy Głównego Urzędu Statystycznego do 2030 roku w całym kraju zmniejszy się liczba mieszkańców. W regionie z miast na prawach powiatu najbardziej obronną ręką z tych zmian wyjdzie Toruń. Według prognoz ubędzie nam niespełna 5% mieszkańców (Bydgoszcz stracić może prawie 8% ludności, a Grudziądz 8,3%).
  • W szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń jest zatrudnionych ponad 3 tys. nauczycieli. Dzięki prawidłowo prowadzonej polityce kadrowej oraz dobrej współpracy z dyrektorami przedszkoli i szkół nauczycieli, z którymi rozwiązano umowy o pracę jest zaledwie 28, z czego 13 osób skorzystało ze swoich uprawnień emerytalnych Ponadto w trakcie roku szkolnego 2017/2018 zatrudnienie nauczycieli wzrosło o 140 etatów.
  • Liczebność klas w szkołach podstawowych systematycznie spada – na przełomie kilku ostatnich lat liczebność w oddziałach klas pierwszych z prawie 25 do 21,26 uczniów i jest to tendencja trwała, wynikająca także z demografii.
  • Sugerowanie, że uczniowie nie kończą dziś szkoły z dobrą wiedzą i umiejętnościami jest krzywdzące dla toruńskiej kadry pedagogicznej. Wyniki uzyskiwane przez uczniów uczęszczających do szkół w Toruniu na egzaminach zewnętrznych (egzamin gimnazjalny i egzamin maturalny) są wyższe od wyników ich rówieśników z całego województwa kujawsko-pomorskiego oraz z miast naszego województwa liczących ponad 100 tys. mieszkańców.
  • Każda nieruchomość zbyta przez Gminę Miasta Toruń była sprzedana za cenę możliwie najwyższą w momencie przeprowadzania przetargu. Nie są znane przypadki zbywania gruntów gminnych w rejonie ulicy Andersa w ostatnich latach. Dalszy obrót nieruchomościami kupionymi od gminy nie jest ograniczony i nie wykluczone, że po kilku latach nabywca podejmie decyzję o rezygnacji z samodzielnego inwestowania i postanowi nieruchomość sprzedać na rynku wtórnym, a dzięki lepszej koniunkturze gospodarczej, wynikającej także z rozwoju miasta, uzyska wyższą cenę.
  • W 2015 roku miasto przeprowadziło konsultacje społeczne dotyczące m.in. zagospodarowania terenu wokół basenu na ul. Bażyńskich, w ramach których mieszkańcy pytani byli o ich potrzeby i oczekiwania co do dalszych funkcji obiektu. Mieszkańcy jako atut wskazywali położenie basenu w centrum miasta i deklarowali wolę dalszego korzystania z obiektu w tej lokalizacji.
  • Toruńscy przedsiębiorcy są traktowani jako ważny element rozwoju gospodarczego miasta i rozwijają swoje firmy właśnie w Toruniu. Tylko w ostatnim roku działalności Centrum Wsparcia Biznesu nastąpił znaczny wzrost kontaktów i spraw prowadzonych dla przedstawicieli lokalnego biznesu. Obserwowane jest coraz większe zainteresowanie zakładaniem i rozwojem swoich firm – z indywidualnych konsultacji w CBW korzysta ok. 10 osób tygodniowo, a nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w 2017 roku było ponad 1,7 tys. Ponadto w ciągu minionych 12 miesięcy zostało zrealizowanych lub rozpoczętych 70 inwestycji, które dadzą łącznie 200 nowych miejsc pracy.
  • Przyznawany od tego roku toruńskim przedsiębiorcom znak Made in Toruń jest symbolem promującym lokalną działalność. To sygnał, że firmy działające w naszym mieście są solidnym kontrahentem, a ich produkty odznaczają się najwyższą jakością.
  • W latach 2016-2018 Toruń otrzymywał tytuł „Złota Gmina na 5!” oraz zajmował pierwsze miejsca w ogólnopolskim rankingu miast i gmin w zakresie dobrych praktyk w obsłudze przedsiębiorców.

Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy prezydenta Torunia

REKLAMA

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *