Urząd miasta odpowiada marszałkowi w sprawie szpitala [WYJAŚNIENIE]

Box2 Wiadomości
fot. Adam Zakrzewski

Otrzymaliśmy wyjaśnienie od Anny Kulbickiej-Tondel, rzeczniczki prasowej prezydenta Torunia dotyczące artykułu „Całbecki: połączmy szpital miejski z wojewódzkim” autorstwa Wojciecha Giedrysa, który ukazał się 16 września na naszym portalu. Pełną treść wyjaśnienia publikujemy poniżej:

„W nawiązaniu do fragmentów tekstu z podtytułem: „niektóre z punktów toruńskiego programu wyborczego marszałka Piotra Całbeckiego, który będzie liderem Koalicji Obywatelskiej w wyborach do sejmiku województwa” wyjaśniam, że:

  • Organem założycielskim Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu jest Gmina Miasta Toruń. O jego połączeniu z jakimikolwiek innymi strukturami może zadecydować wyłącznie Rada Miasta Torunia w wyniku podjęcia stosownej uchwały, a nie sejmik wojewódzki lub marszałek województwa.
  • Nie ma żadnych uzgodnień co do przekazania budynku Gminy Miasta Toruń, gdzie obecnie znajduje się hospicjum dla samorządu województwa. O dalszym jego przeznaczeniu również zadecydować może tylko i wyłącznie Rada Miasta Torunia.
  • Książnica Kopernikańska oraz jej filie na terenie miasta są instytucjami kultury, których organem założycielskim jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego i to on odpowiada za ich działalność, w tym za warunki, ocenione przez marszałka jako nie najlepsze, w których funkcjonują. Trzeba również podkreślić, że na mocy porozumienia, miasto Toruń corocznie dofinansowuje działalność oddziałów Książnicy kwotą 1 mln 200 tysięcy złotych. Ponadto miasto na własnych koszt remontuje i modernizuje pomieszczenia filii. W maju tego roku oddano do użytku Filię nr 16, mieszcząca się w III LO przy ul. Raszei 1. Gmina Miasta Toruń ponosząc nakłady w wysokości 850 tysięcy złotych stworzyła w tym miejscu warunki do działania Mediateki, która oprócz standardowych usług bibliotecznych i informacyjnych oferuje szeroki wachlarz form aktywizacji obywatelskiej, cyfrowej i artystycznej. W tym roku oddział ten zostanie dodatkowo wyposażony w windę, której koszt (380 tys. złotych) również poniesie miasto. Ponadto przygotowana została dokumentacja projektowa dla budynku przy ul. Fałata 35/37, gdzie 535 m2 pomieszczeń własnych Miasta Torunia zostanie dostosowanych dla współczesnych potrzeb Filii nr 12 Książnicy Kopernikańskiej. Na to zadanie zaplanowano w budżecie miasta 1 mln 200 tys. złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *