Utrudnienia w centrum dopiero po majówce. Ale będzie ich naprawdę dużo

Box2 Wiadomości
fot. materiały Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu

8 maja ruszą pierwsze prace budowlane związane z projektem tramwajowym. Zaczną się w rejonie pl. Rapackiego. W pierwszym etapie prac utrudnienia odczują zarówno piesi, kierowcy, jak i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Dziś magistrat wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji przedstawił harmonogram prac i zmiany w ruchu, jakie pojawią się 8 maja. Prace pierwotnie miały się rozpocząć już w kwietniu – z uwagi jednak na majówkę i spodziewaną dużą liczbę przyjezdnych zostały one przełożone po długim weekendzie majowym.

Na czym ma polegać projekt tramwajowy? W dużym skrócie chodzi m.in. o budowę węzła przesiadkowego tramwaj – autobus na pl. Rapackiego, przebudowę układu drogowo-torowego w al. Jana Pawła II, Wałach gen. Sikorskiego, ul. Chopina, Kraszewskiego i Czerwonej Drogi, a także budowę nowego torowiska między pl. Artylerii Polskiej a pl. Niepodległości.

– Całkowita długość nowych lub zmodernizowanych linii tramwajowych wyniesie 1,25 km, przebudowanych dróg dla rowerów – 1 km i powstanie ponad pół kilometra wyznaczonych bus pasów – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – Prace będą prowadzone w centralnym obszarze miasta i będą wiązały się z okresowymi utrudnieniami w ruchu drogowym. Jednakże po ich zakończeniu mieszkańcy Torunia i nie tylko będą mogli w pełni korzystać z nowo wybudowanej infrastruktury drogowo-tramwajowej. Nowo powstały odcinek torowiska pozwoli także na wprowadzenie dodatkowych połączeń tramwajowych. Dzięki temu tramwaje będą mogły przejąć część pasażerów korzystających dotąd ze środków komunikacji indywidualnej i autobusowej.

Projekt tramwajowy będzie podzielony na trzy etapy: pierwszy – ul. Chopina i Wały gen. Sikorskiego, drugi – al. Jana Pawła II i trzeci – pl. Niepodległości. Pierwsza część prac będzie realizowana od 8 maja do końca lipca br. 29 kwietnia zostanie przekazany plac budowy dla pierwszego etapu (MZK ma już zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla niego).

– Roboty budowlane rozpoczną się 8 maja tak, by nie powodować utrudnień podczas długiego, majowego weekendu, kiedy to do Torunia zjeżdża dużo turystów – wyjaśnia Zbigniew Wyszogrodzki, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. – Nie bez znaczenia jest też fakt, że 6 maja rozpoczynają się matury, więc maturzyści będą mieli dwa dni, by zapoznać się z nową organizacją ruchu i komunikacji miejskiej, i wybrać najdogodniejszą drogę dotarcia na pozostałe egzaminy.

Prace ruszą w dwóch punktach: na ul. Chopina (na odcinku od skrzyżowania z al. 500-lecia Torunia do al. św. Jana Pawła II) i Wały gen. Sikorskiego (na odcinku od pl. Teatralnego do al. św. Jana Pawła II).

– Będą polegały na rozbiórkach nawierzchni bitumicznej jezdni (frezowania) oraz jej podbudowy i na rozbiórce istniejącego torowiska tramwajowego. Następnie rozpoczną się roboty związane z przebudową sieci podziemnych – wylicza Wojciech Kulpiński, kierownik budowy z ramienia Balzola Polska, wykonawcy inwestycji.

Pierwszy etap prac budowlanych będzie wiązać się z zamknięciem dla ruchu samochodowego ul. Chopina i Wały gen. Sikorskiego. Nastąpi to 8 maja br. o godz. 9, po porannym szczycie komunikacyjnym.

Na Wałach gen. Sikorskiego – na odcinku od pl. Artylerii Polskiej do pl. Teatralnego – ruch w początkowej fazie będzie odbywał się po południowej jezdni. Przejazd będzie możliwy tylko dla pojazdów transportu zbiorowego, taksówek i służb miejskich. Następnie, po wykonaniu jezdni północnej oraz torowiska, ruch kołowy zostanie poprowadzony jezdnią północną na tych samych zasadach.

Zalecany będzie objazd ze wschodu na most Piłsudskiego zostanie wyznaczony ulicami: z Warszawskiej w Dobrzyńską i dalej do ronda Pokoju Toruńskiego, ul. Przy Kaszowniku przez pl. Chrapka, dalej ulicami: Przy Kaszowniku, Odrodzenia, Czerwona Droga do pl. Niepodległości, al. św. Jana Pawła II na most im. J. Piłsudskiego.

– W tym czasie ruch samochodowy w ul. Chopina na odcinku od al. 500-lecia Torunia do al. św. Jana Pawła II odbywać się będzie po istniejącej jezdni. Następnie, po usunięciu kolizji z sieciami podziemnymi ruch kołowy zostanie przełożony na specjalnie przygotowane do tego celu torowisko – mówi Marcin Kowallek, dyrektor magistrackiego wydziału gospodarki komunalnej. – Jednocześnie zapewniony zostanie dojazd ulicą Chopina od ul. Bydgoskiej do ul. Fredry. Przejazd przez skrzyżowanie ul. Chopina i al. 500-lecia Torunia dla tej relacji będzie niemożliwy, obowiązywał będzie objazd ul. Bydgoską, al. 500-lecia Torunia i dalej w prawo w ul. Chopina.

Oprócz zmian w organizacji ruchu inaczej będzie funkcjonować także komunikacja miejska:

Autobusy:

 • od 8 maja br. od godz. 9 dla linii autobusowych jadących w kierunku mostu im. J. Piłsudskiego zostanie wyznaczony objazd,
 • autobusy linii nr 10, 12, 14, 20, 22, 27, 32 będą omijać al. Solidarności i pojadą objazdem ul. Czerwona Droga i al. Jana Pawła II,
 • autobusy będą się zatrzymywać na przystanku „Odrodzenia” przy Cinema City.
 • linie nocne nr 01 i 03 będą się zatrzymywać przy CKK Jordanki.

Tramwaje:

 • od 9 maja br. od godz. 4.30 ruch tramwajowy w ul. Bydgoskiej na odcinku od ul. Sienkiewicza do al. Solidarności zostanie wstrzymany,
 • na odcinku ul. Odrodzenia – ul. Reja zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa linii nr 53, z częstotliwością kursowania co 15-20 minut,
 • trasa linii będzie przebiegać następująco: ul. Odrodzenia – ul. Czerwona Droga – ul. Mickiewicza – ul. Sienkiewicza – ul. Broniewskiego – ul. Reja – ul. Bydgoska – pl. Rapackiego – al. Solidarności – ul. Odrodzenia,
 • nie będą kursowały tramwaje linii nr 3 i 4,
 • zmieni się trasa przejazdu linii nr 5 – objazd przez al. Solidarności i ul. Kraszewskiego zamiast ul. Bydgoską, a z pętli Motoarena przez ul. Reja – ul. Bydgoską – ul. Sienkiewicza,
 • tramwaje nocne linii 3N pojadą objazdem przez ul. Uniwersytecką – Wały gen. Sikorskiego – al. Solidarności – ul. Kraszewskiego – ul. Bema. Trasa będzie skrócona do pętli Wschodnia,
 • zwiększy się częstotliwości kursów linii nr 2 – z 10 do 8 minut,
 • linie nr 1 i 2 na odcinku wspólnym będą kursowały przemiennie (co 4 min.),
 • nastąpi korekta w odjazdach linii tramwajowej nr 1 i 5.

Co nas czeka w kolejnych etapach?

Etap II: Po udrożnieniu ulic Chopina i Wały gen. Sikorskiego, w terminie od sierpnia 2019 do lipca 2020 r., prace przeniosą się na al. św. Jana Pawła II, przy czym ten etap budowy będzie podzielony na dwa podetapy, tj. podetap 1 – kiedy ruch samochodowy będzie odbywał się po jezdni wschodniej oraz podetap 2 – kiedy ruch zostanie przełożony na jezdnię zachodnią.

Etap III: Ostatnim etapem robót budowlanych będzie przebudowa pl. Niepodległości, której realizację zaplanowano w terminie od stycznia do lipca 2020 r. Prace będą obejmowały budowę węzła torowego na pl. Niepodległości z połączeniem nowego odcinka torowiska w al. św. Jana Pawła II oraz przebudowę fragmentów istniejącego torowiska wzdłuż ulic Kraszewskiego i Czerwona Droga.

Generalnym wykonawcą projektu tramwajowego jest polsko-hiszpańskie konsorcjum firm Balzola Polska oraz Construcciones y Promociones Balzola. Inwestycja realizowana jest w systemie „projektuj i buduj”. Umowa z wykonawcą została zawarta 23 stycznia 2018 r. i opiewa łącznie na niemal 66,9 mln zł.

Prezentacja dotycząca projektu tramwajowego – zakresu prac i zmian w ruchu – jest dostępna na stronie MZK (plik PDF – TUTAJ).

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

1 thought on “Utrudnienia w centrum dopiero po majówce. Ale będzie ich naprawdę dużo

 1. OK ,ale nie ma słowa kiedy będzie robiony remont starego mostu. Bo wychodzi na to ,że chaos komunikacyjny potrwa przynajmniej ze 2 lata .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *