Uwaga! Awaria kanalizacji na ul. św. Józefa. Jej usuwanie potrwa aż… tydzień

Polecamy Wiadomości
fot. Adam Zakrzewski, zdjęcie ilustracyjne

Na ul. św. Józefa w pobliżu stacji pomp Stare Bielany doszło do awarii kanalizacji. Na miejscu pracują służby miejskie. Są utrudnienia w ruchu – jezdnia jest zwężona do jednego pasa ruchu.

O awarii informuje Miejski Zarząd Dróg w Toruniu. Doszło do niej w pobliżu stacji pomp Stare Bielany. Na miejscu są już służby miejskie.

– W związku z tym na wysokości wjazdu do kompleksu jezdnia została zawężona do jednego pasa ruchu – informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD. – Usuwanie awarii, łącznie z odtworzeniem nawierzchni w tym miejscu, potrwa około tygodnia. Apelujemy o ostrożność!

Co się stało na ul. św. Józefa? Doszło tam do pęknięcia kanału sanitarnego, który biegnie pod jezdnią na głębokości ok. 5 m. Na wysokości stacji pomp asfalt nieco się zapadł. To miejsce zostało wygrodzone. Toruńscy wodociągowcy w najbliższych dniach będą obserwować na bieżąco, czy jezdnia dalej się nie zapada.

Naprawa pękniętego odcinka sieci kanalizacyjnej ruszy jednak dopiero w przyszłym tygodniu. Dlaczego tak późno? Toruńscy wodociągowcy chcą naprawić kanał metodą bezwykopową. Specjalny rękaw do uszczelnienia kanału został zamówiony w fabryce w Anglii. Ma być wykonany na wymiar. Dotrze do Torunia na początku przyszłego tygodnia. Naprawa ma rozpocząć się w środę.

– Szybciej nie da się sprowadzić materiałów niezbędnych do naprawy kanału – tłumaczy Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów. – To rura kamionkowa. Bardzo trwała, ale jednocześnie wrażliwa na pęknięcia i uderzenia. Pochodzi z ok. 1908 r. Na przestrzeni ostatnich lat znacznie zwiększył się ruch na ul. św. Józefa. Jeżdżą nią ciężkie wozy, co też negatywnie odbija się na stanie podziemnej infrastruktury.

Do naprawy tej rury metodą bezwykopową wodociągowcy wykorzystają m.in. tzw. rękaw filcowy, następnie termoutwardzalny, a na końcu kanał ma zostać wzmocniony od środka tzw. quick-lockiem. Jeśli się to uda, to prace zakończą się w przyszłym tygodniu.

Jeżeli jednak do tego czasu zapadlisko będzie się powiększać i jeszcze bardziej zapadnie się jezdnia, konieczne będzie odkopanie kanału. A to będzie oznaczało m.in. zamknięcie ul. św. Józefa nawet na trzy tygodnie i wykonanie wykopu o głębokości 5 m, który wymaga m.in. szalunków.

Kanał w ul. św. Józefa został uwzględniony do renowacji w najbliższych miesiącach. To jeden z odcinków sieci kanalizacyjnej, który zostanie wkrótce wyłożony termoutwardzalnym rękawem, przedłużającym jego żywotność na kolejne dziesiątki lat. Wszystko wskazuje, że awaria przyspieszy prace renowacyjne w tym miejscu.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys