Uwaga na upały i gwałtowne burze!

Box2
fot. Pixabay

Aktualne warunki pogodowe mogą być niebezpieczne. Na wysokie temperatury szczególnie uważać powinny dzieci i osoby starsze. Jak powinniśmy zachować się i co robić podczas burzy i upałów?

W upalne dni pamiętajmy o niepozostawianiu dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. Auto podczas takiej pogody w środku może mieć nawet o kilkanaście stopni więcej niż na zewnątrz. Będąc świadkiem, pozostawienia dziecka w samochodzie, należy niezwłocznie poinformować policję. Musimy sprawdzić stan dziecka czy reaguje na nasze polecenia i czy oddycha. Jeżeli nie mamy możliwości dostania się do malucha mamy prawo wybić szybę i uwolnić dziecko. Po dostaniu się do samochodu mamy obowiązek udzielić pierwszej pomocy i wezwać pogotowie. Podobne zasady obowiązują w przypadku ratowania zwierząt.

Należy pamiętać, aby unikać przebywania na słońcu w godzinach między 10.00 a 17.00. Należy spożywać dużo wody niegazowanej. Na zewnątrz powinniśmy wybierać zacienione miejsca i nie zapominać o noszeniu nakrycia głowy i używania kremów z filtrem.

W czasie burzy warto pozostać w domu i pozabezpieczać swoje okna i balkony. Można wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe. Jeśli nagłe zjawiska atmosferyczne zastaną nas poza domem, należy pamiętać o tym, aby nie chronić się pod drzewami. Jeśli gwałtowna burza zastanie nas podczas jazdy samochodem, poszukajmy bezpiecznego miejsca i zatrzymajmy się na postój (nie należy wybierać miejsc pod drzewami czy liniami wysokiego napięcia – wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne). Jeżeli burza zastanie nas nad wodą lub na wodzie, należy jak najszybciej wyjść na brzeg. Nie należy także kąpać się w morzu, jeziorze ani rzece. Pamiętaj, że piorun może porazić nawet przed spadnięciem deszczu. 

Potrzebując pomocy należy pamiętać o telefonie alarmowych-112.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *