Uwaga pasażerowie. Będą kolejne zmiany w rozkładach jazdy MZK

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

We wtorek 1 września rozpoczyna się rok szkolny i w związku z tym Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu zamierza wprowadzić zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów na niektórych liniach. Korekty spowodowane będą także aktualną sytuacją epidemiczną i zmniejszoną liczbą pasażerów w środkach komunikacji miejskiej.

Toruński MZK po raz kolejny przypomina, że w 2020 r. wpływy z biletów komunikacji miejskiej będą mniejsze o ponad 30 proc., co uszczupli budżet o ok. 10 mln zł przewidywanych wpływów. Spadek liczby pasażerów szacuje się na 25 proc. – 30 proc. Zmiany w rozkładach jazdy, polegające przede wszystkich na ograniczaniu liczby kursów autobusowych i tramwajowych, wynikają z konieczności szukania oszczędności.

Nowe rozkłady jazdy uwzględniają powrót dzieci i młodzieży szkolnej do zajęć w szkołach przy jednoczesnym dostosowaniu kursów do ograniczonej mobilności mieszkańców wywołanej pandemią COVID-19 – informuje Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy prezydenta miasta Torunia.

Planowane zmiany na próbę mają zostać wprowadzone już 30 września. Pracownicy MZK będą przez dwa dni monitorować zapełnienie poszczególnych kursów i jeśli będzie taka konieczność, zostaną wprowadzone kolejne korekty.

  1. Linie nr 10, 15, 20 w dni od poniedziałku do piątku kursować będą wg obecnego rozkładu jazdy oznaczonego jako feryjny.
  2. Linie nr 22, 27 i 31 w dni od poniedziałku do piątku kursować będą wg obecnego rozkładu jazdy oznaczonego jako feryjny, a w niedziele wszystkie linie co 45 minut, przemiennie co 22 -23 minuty.
  3. Linia nr 30 w dni od poniedziałku do piątku kursować będą wg obecnego rozkładu jazdy oznaczonego jako feryjny. Dodatkowo z pętli Nad Strugą wykonywane będą kursy szkolne o godz. 7:08 i kurs skrócony do pętli Rubinkowo II o godz. 7:23. 
  4. Linia 18 zostaje zawieszona. Dla pasażerów korzystających do tej pory z przejazdu tą linią z Wrzosów w kierunku Portu Drzewnego przedstawiamy dogodne połączenia przesiadkowe na przystankach „Żwirki i Wigury” na podstawowe godziny dojazdu do pracy lub szkoły (na godz. 6:00, 7:00 i 8:00).
  5. Linia nr 40 zostaje wydłużona od Pl. Skalskiego do Portu Drzewnego. Autobusy jadące w Portu Drzewnego będą omijać przystanek Pl. Skalskiego. Linia kursować będzie ze zwiększoną w godzinach szczytu częstotliwością do 20 minut.
  6. Linia nr 39 wznowi kursowanie. Dodatkowo informujemy, że zmiany zostaną również wprowadzone na liniach, z których w dużym stopniu korzystają uczniowie.
  7. Linia nr 11 w dni nauki szkolnej zwiększy częstotliwość kursowania, a rozkład jazdy uwzględnia wcześniej zgłoszone uwagi pasażerów dotyczące dojazdów do pracy oraz do szkół.
  8. Linie nr 23, 26, 34, 35, 45, 46 wznowią kursowanie wg rozkładów jazdy obowiązujących w dni nauki szkolnej.
  9. Linie tramwajowe nr 1 i 2 kursować będą bez zmian z częstotliwością co 10 minut.

Jednocześnie toruński MZK podkreśla, że wprowadzone zmiany były konsultowane z mieszkańcami. Uwzględnione zostały m.in. głosy rodziców z SP nr 35 i zmiany w rozkładach linii nr 39 nie zostaną wprowadzone. Nie zostanie zmniejszona także liczba kursów linii nr 10 i nr 20. Liczba kursów linii nr 22, 27 i 31 także nie zostanie zmniejszona w godzinach szczytu. W godzinach szczytu porannego uruchomione zostaną dodatkowe kursy linii nr 30, dowożące dzieci do szkół z pętli Nad Strugą.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *