Uwaga! Struga Toruńska zanieczyszczona

Box1 Fotogalerie Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Wczoraj został ujawniony wypływ białej, nieznanej substancji do wód Rowu M1 i toruńskiej Strugi w rejonie ulicy Polnej.

Miejsce wypływu zostało zlokalizowano dzięki działaniom Straży Miejskiej i Straży Pożarnej.

Okazało się, że źródłem zanieczyszczenia był Zakład Mleczarski OSM Łowicz. Weszliśmy na teren zakładu i potwierdziliśmy po kontroli studzienek, że odpływ ma miejsce z kanalizacji deszczowej – informuje Józef Czerwiński, specjalista ds. gospodarki wodnej i melioracji w Biurze Ogrodnika Miejskiego.

Służby techniczne zakładu zlokalizowały odpływ i odcięły jego połączenie z kanalizacją deszczową. Źródłem mętnego zabarwienia Strugi jest najprawdopodobniej płuczka kredowo-wapienna. Przedostała się ona do kanalizacji deszczowej w trakcie wiercenia studni głębinowej na terenie Zakładu Mleczarskiego.

Zadysponowaliśmy wczoraj na teren zakładu w trybie interwencyjnym zespół kontrolerów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Kontrolerzy dokonali poboru prób substancji z kanalizacji deszczowej oraz wody powyżej i poniżej zakładu. Poprosiliśmy także o rozszerzenie zakresu analitycznego i oznaczenie związków wapnia, żeby potwierdzić informację o płuczce kredowo-wapiennej – tłumaczy Józef Czerwiński.

Teraz czekamy na wyniki badań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *