Uwaga! Szkoły, uniwersytety, żłobki, przedszkola i instytucje kultury zostaną zamknięte

Box1 Wiadomości

Od 12 marca do 25 marca zostaną zawieszone zajęcia we wszystkich placówkach edukacyjno-wychowawczych w Polsce. Zamknięte zostaną także instytucje kultury. Decyzja została podjęta w związku z zagrożeniem koronawirusem i ogłoszona przez premiera, Mateusza Morawieckiego.

Premier Mateusz Morawiecki przytoczył przykład innych państw, w których koronawirus rozprzestrzenia się bardzo szybko. Na chwilę obecną w Polsce jest 25 zarażonych osób.

Jesteśmy przekonani, że wirus będzie się rozprzestrzeniał. Chcemy działać szybko i z wyprzedzeniem, aby zminimalizować skutki rozprzestrzeniania się wirusa. Epidemia, która się rozwija, może stać się bardzo groźna – mówi premier Mateusz Morawiecki.

W związku z tym została podjęta decyzja o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych w całej Polsce. Zajęcia edukacyjne zostają zawieszone od jutra 12 marca na dwa tygodnie, czyli do środy 25 marca. Rodzice będą mogli jeszcze posłać małe dzieci do szkoły lub przedszkola w czwartek i piątek, jeżeli nie zdołają w tak krótkim czasie zapewnić im opieki. Natomiast od poniedziałku 16 marca placówki zostaną zamknięte. Mówimy o żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach, szkołach i uczelniach wyższych. Wyjątkiem są placówki specjalne i szkoły, działające przy zakładach poprawczych, zakładach karnych czy schroniskach dla nieletnich.

Dla naszych dzieci najlepsze wyjście to niewychodzenie z domu. Po konsultacjach z przedstawicielami innych krajów i Światowej Organizacji Zdrowia jesteśmy przekonani, że nasza decyzja jest słuszna – tłumaczy Mateusz Morawiecki.

Z tego samego powodu została również podjęta decyzja o zamknięciu wszystkich instytucji kulturalnych, czyli muzeów, teatrów, oper, bibliotek, itd. Zamknięte zostaną także kina.

Terminarz roku szkolnego i przeprowadzania egzaminów pozostaje na chwilę obecną bez zmian.

Bądźmy odpowiedzialni i postarajmy się z rozsądkiem spędzić ten czas – przestrzega Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Na konferencji była mowa m.in. o zmianie nawyków kulturowych, związanych chociażby z podawaniem ręki na powitanie. Premier i minister zdrowia podkreślali, aby unikać skupisk ludzkich.

Dzisiaj najważniejszym słowem musi być odpowiedzialność – przekonuje Mateusz Morawiecki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *