W Arenie Toruń trwa DroneTech World Meeting – największe wydarzenie dronowe w Polsce

Box1 Wiadomości

W jaki sposób drony wykorzystywane są w służbie człowiekowi? Jaki potencjał drzemie w polskim sektorze kosmicznym? Tego dowiecie się, zaglądając dziś (18.10) i w sobotę (19.10) do Areny Toruń, gdzie trwają warsztaty, prelekcje i spotkania związane z technologią dronową. Jednym z bardziej emocjonujących punktów wydarzenia są halowe mistrzostwa w wyścigach dronów DroneTech Race Cup. Zobacz świat, którego dotąd nie znałeś!

DroneTech World Meeting Toruń 2019 odbywa się w naszym mieście już po raz czwarty. Jest największym wydarzeniem poświęconym pojazdom, systemom autonomicznym i bezzałogowym w Polsce i jednym z większych w Europie. Przed nami dwa dni konferencji, paneli dyskusyjnych, targów i wystaw, a także giełdy kooperacyjnej, warsztatów oraz mistrzostw Polski w wyścigach dronów – co ważne, wstęp jest bezpłatny.

– Przygotowania do tegorocznej edycji przeszły nasze najśmielsze oczekiwania – przyznaje Paweł Słupski, prezes Instytutu Wspierania Nowych Technologii. – Udało się nie tylko zaprosić rekordową liczbę prelegentów z kraju i zagranicy, ale także przygotować ciekawą ofertę dla projektów poszukujących wsparcia finansowego oraz zwiększyć liczbę specjalistycznych warsztatów.

Tematem przewodnim wydarzenia są drony w służbie człowiekowi. Prelegenci i uczestnicy konferencji skupią się na wykorzystywaniu urządzeń latających w służbach mundurowych i w samorządach. 

– Porozmawiamy o tym, jak można wykorzystać je do zwiększenia naszego bezpieczeństwa i poprawy jakości życia – podkreśla Adrian Drzycimski, współorganizator wydarzenia.

Konferencja podzielona jest na kilka bloków tematycznych. Specjaliści opowiedzą m.in. o nowych regulacjach europejskich dla bezzałogowych systemów powietrznych, zastosowaniu dronów w pracy GOPR, TOPR, w policji, straży pożarnej, a także w sektorze biznesu.

Wśród prelegentów pojawi się Maciej Włodarczyk, dyrektor departamentu bezzałogowych statków powietrznych Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Podejmie on temat wdrażania bezzałogowców w miastach, a także przeprowadzi warsztaty dla służb mundurowych i samorządowców związane z wdrażaniem dron-technologii.

Podczas konferencji wystąpią uczestnicy pierwszej edycji DroneTech World Meeting, którzy dzięki zdobytym na wydarzeniu kontaktom są dziś pełnoprawnie funkcjonującym startupem technologicznym. Opowiedzą oni o drodze, jaką w ostatnich latach przeszli, i swoim rozwoju.

– W tym roku, oprócz tego, że jesteśmy w wodzie, na ziemi, a także w powietrzu, będziemy w kosmosie – dodaje Paweł Słupski. – Przygotowaliśmy bowiem wraz z Polskim Stowarzyszeniem Profesjonalistów Sektora Kosmicznego panel, który poprowadzą przedstawiciele największych firm z sektora kosmicznego w Polsce. Porozmawiamy o tym, jakie szanse i jaki potencjał ma polska branża kosmiczna. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy w temacie podboju kosmosu możemy stać się ważnym graczem na arenie międzynarodowej.

Jakie atrakcje czekają na pasjonatów i amatorów dron-technologii w trakcie 4. edycji DroneTech World Meeting Toruń 2019?

W strefie Expo znajdziemy ponad 30 wystawców, którzy zaprezentują możliwości i potencjał rynku dronowego w Polsce i na świecie. Zobaczymy urządzenia latające związane z przemysłem wojskowym, platformy popularnych światowych producentów, drony używane w rolnictwie, branży filmowej, a także przy pracach wodno-kanalizacyjnych.

– Targi to idealna okazja, by w przystępny sposób zgłębić swoją wiedzę na temat prezentowanych urządzeń – podkreśla Łukasz Kaźmierczak ze strefy Expo. – Poza firmami gościmy także uczelnie, które w swojej ofercie mają kierunki związane z przemysłem dronowym – Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie czy Politechnikę Warszawską. Nie zabraknie także stoiska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który wspiera nasze działania od samego początku.

Mieszkańcy oraz goście DroneTech World Meeting zobaczyć mogą zarówno mniejsze drony – tradycyjne, jak i urządzenia, których rozpiętość skrzydeł dochodzi do 5 m. Są statki latające, kroczące, a także bolidy przygotowane do jazdy autonomicznej. 

– Przygotowaliśmy także pokaz udzielania pierwszej pomocy przy wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości – dodaje Łukasz Kaźmierczak. – Dzięki okularom VR przeniesiemy się na miejsce wypadku. Resuscytacja zaś będzie prowadzona na wirtualnym fantomie. Takie połączenie edukacji i wirtualnej rzeczywistości jest niezwykle innowacyjne, prawdopodobnie jedyne w całej Europie.

W sobotę 19 października organizatorzy wydarzenia zaproszą mieszkańców do udziału w warsztatach pilotowania dronem. Pod okiem instruktora będzie można sprawdzić swoje umiejętności w sterowaniu urządzeniem latającym.

Swoje doświadczenie już od piątku prezentować będą uczestnicy Mistrzostw Polski DroneTech Race Cup 2019. W hali Areny Toruń pojawi się około 80 zawodników. 

– W piątek przeprowadzimy rozgrywki eliminacyjne, w sobotę zaś wyłonimy zwycięzcę – przypomina Adrian Drzycimski. – W tym roku dołączyliśmy do oficjalnych Ogólnopolskich Mistrzostw Polski. Poza kategorią Open zorganizujemy zawody o Puchar Polski. W Toruniu odbędzie się więc ostatni z trzech turniejów i to u nas poznamy mistrza.

Zawodom przyglądać się może także publiczność. Przygotowana została dla niej specjalna, bezpieczna strefa. Atrakcją dla miłośników technologii dronowej jest możliwość zajrzenia za kulisy zawodów – do miejsca, w którym zawodnicy kalibrują urządzenia, wymieniają śmigła i ładują baterie. 

– Wyścigi dronów to sport przyszłości – to połączenie gamingu i rywalizacji na żywo – podsumowuje Paweł Słupski. – Tu nie ma ograniczeń, bowiem operatorami urządzeń mogą być osoby w każdym wieku, wystarczy mieć pasję i umiejętności.

DroneTech World Meeting dedykowany jest wszystkim, którzy chcą się doskonale bawić. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

– Korzyści z udziału w wydarzeniu są obopólne, bowiem eksperci również rozglądają się za osobami mającymi potencjał do współpracy – szukają operatorów dronów czy specjalistów od promocji. Chcemy uświadamiać, że ich firmy powinny budować zespoły interdyscyplinarne. Poszukiwani są specjaliści z wielu dziedzin.

Wstęp na jedno z najważniejszych wydarzeń dronowych w Polsce jest bezpłatny. Przed wejściem prowadzona będzie rejestracja uczestników. 

Organizatorem 4th DroneTech World Meeting Toruń 2019 jest Instytut Wspierania Nowych Technologii, zaś współorganizatorem Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego – PIB. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *