W mieście pojawią się nowe autobusy. Rozstrzygnięto przetarg w MZK

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Cztery nowe pojazdy pojawią się w składzie autobusów używanych przez Miejski Zakład Komunikacyjny. To kolejny krok do wymiany wysłużonych Jelczy. Dzisiaj rozstrzygnięto przetarg na zakup nowych wozów.

Nowe autobusy będą zasilane olejem napędowym, z silnikami spełniającymi najnowsze normy EURO 6 (emitujące 10-krotnie mniej szkodliwych substancji niż wozy poprzedniej generacji), przystosowane dla osób niepełnosprawnych, niskopodłogowe, wyposażone między innymi w system cyfrowego monitoringu wizyjnego przedziału pasażerskiego i kabiny kierowcy, automat do sprzedaży biletów, klimatyzację, WIFI, ładowarki USB oraz system detekcji i gaszenia pożaru komory silnika. 

Do przetargu na dostawę czterech nowych autobusów zasilanych olejem napędowym stanęły dwie firmy: Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. z ofertą ponad 5,4 mln zł brutto i EvoBus Polska Sp. z o.o. z ofertą ponad 6,7 mln zł brutto. Za korzystniejszą uznano ofertę Solarisa. Dostawy są planowane na 240 dni od daty podpisania umowy.

W kwietniu tego roku tabor wzbogaciło osiem Solarisów zasilanych olejem napędowym z silnikami EURO 6, natomiast we wrześniu zeszłego roku podpisano umowy na dostawy sześciu autobusów elektrycznych i infrastruktury do ich ładowania. Ma to być zrealizowane pod koniec pierwszego kwartału 2022 roku.

Miejski Zakład Komunikacji złożył także wniosek o dofinansowanie zakupu kolejnych autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą w ramach programu „Zielony transport publiczny” realizowanego przez NFOŚiGW.

Tagged

5 thoughts on “W mieście pojawią się nowe autobusy. Rozstrzygnięto przetarg w MZK

 1. Nie wiedzę sensu zakupu autobusów elektrycznych, gdyż ich koszt wraz z infrastrukturą znacząco przewyższa zakup standardowych wozów zasilanych olejem napędowym. W mieście takim jak Toruń powinno się najpierw rozwinąć komunikację miejską, a potem można myśleć o poprawianiu eko-wizerunku. Tymczasem, na lewobrzeżu komunikacja praktycznie nie istnieje. Linii jak na lekarstwo, kursy co 40 czy 60 minut, brak tramwajów. Jakby było mało, to ktoś wpadł na pomysł by wkur… mieszkańców i powiesił w autobusach obsługujących dzielnice lewej strony Wisły plakaty reklamujące tramwaje na JAR.

  1. Proszę nie używać nazwy tego osiedla na literę “j”.
   Osiedla o takiej nazwie nie ma w naszym mieście… i nie będzie.
   Kult prezydenta i kolejnych składów rad miejskich do wojska sowietskiego w Toruniu i tak upadnie!
   Kult i miłość do sowietów obywateli Zaleskiego i Czyżniewskiego, w nazwie osiedla, upadnie.
   Chociaż MZK w Toruniu, wzorując się na pewnym ministrze rządu demokratycznych niemiec z lat 40-stych ubiegłego wieku, ciągle okłamuje torunianki i torunian, że jest takie osiedle w Toruniu- to i tak to się nie uda.

 2. projekt prawny “Norymberga 2.0” Grzegorza Brauna – czas postawić pod sąd zbrodniarzy koalicji covidowej , pro-pandemicznej , pro-lockdownowej , maseczkowej , testowej – odpowiedzialnej za ponad 160 000 ponadmiarowych zgonów Polaków i covidową Tresurę Narodu.
  Sprawdzajcie w necie i na YT.
  MainStream, Główny Nurt – milczy…..

 3. Zakupy autobusów dla Torunia, świadczą o bezrozumności radnych Torunia. Świadczą o braku elementarnej wiedzy!
  Natomiast kwestia Czerwonego Osiedla Zaleskiego- “COZ”, to kwestia miłości i żalu obywatela Zaleskiego i obywatela Czyżniewskiego po upadku ZSRR (CCCP- związku sowietskiego).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *