W mieście przybywa zielonych torowisk. Gdzie jeszcze się pojawią?

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Ponad 3,6 tysiąca metra toru pojedynczego zielonych torowisk przybędzie po wybudowaniu nowej linii do osiedla Jar. Dzięki temu rozwiązaniu poprawi się stan środowiska naturalnego.

Poprzez zastosowanie specjalnej konstrukcji i nawierzchni roślinnej, zielone torowisko ogranicza drgania i hałas oraz absorbuje pyły z ulicznego powietrza. Zatrzymuje też wilgoć, dzięki czemu minimalizowany jest efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła.

Zielone torowiska w ramach budowy nowej linii będą tworzone kilku punktach nowej linii: głównie w ciągu ul. Szosy Chełmińskiej oraz Watzenrodego. Łącznie długość zielonych odcinków wyniesie ponad 1,8 km. Z powodów technicznych nie będzie ich na rozjazdach, przejazdach drogowo-torowych oraz w miejscach przystanków.

Pod warstwą zieloną, którą stanowi trawa na warstwie humusu, znajdować się będzie podbudowa torowiska, czyli płyta betonowa, mata wibroizolacyjna oraz warstwa filtracyjna (mieszanka kruszywa naturalnego). Dodatkowo w przypadku torowiska trawiastego niezbędna będzie instalacja systemu nawadniania.

mapa: MZK w Toruniu

Aktualnie w Toruniu jest prawie 3,5 tys. metrów toru pojedynczego zielonych torowisk: w ciągu ul. Gagarina (ok. 2,3 tys. mtp), na pl. Niepodległości i w ciągu ul. Kraszewskiego (ok. 985mtp), w ciągu ul. Chopina (ok. 188 mtp). Kolejne pojawiają się również przy modernizacji istniejących już torowisk. Planuje się, że tego typu rozwiązanie wprowadzone będzie także wzdłuż torów w ciągu ul. Bydgoskiej (od ul. Reja do Chopina). Tam, podobnie jak od pl. Niepodległości do pl. Hoffmanna, zwykłe torowisko będzie go tylko w miejscach przystanków i przejazdów drogowo-torowych. Łącznie zielone torowisko na Bydgoskiej będzie miało ponad 1,3 tys. mtp. Zazieleni się także na modernizowanym odcinku Szosy Lubickiej (2,6 tys. mtp).

Ogłoszono także przetarg na zielone torowisko od placu biskupa Chrapka do ulicy Podgórnej. Łącznie w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” powstanie ponad 9,1 tys. mtp zielonych torowisk (już zrealizowanych i w trakcie realizacji).

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *