W piątek otwarcie Centrum Innowacyjnej Edukacji [ZDJĘCIA]

Box1 Fotogalerie Polecamy
fot. Łukasz Piecyk

W Mikołajki otwarte zostanie Centrum Innowacyjnej Edukacji. Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy poświęconej różnym aspektom dorastania.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na wystawę zatytułowaną „Ścieżki dorastania”. Swoją premierę będzie miała 6 grudnia. Koszt biletów na jej otwarcie będzie wynosił 612 groszy. Wystawa jest skierowana dla odbiorców powyżej 13. roku życia.

„Ścieżki dorastania” to 31 interaktywnych stanowisk, które będą angażować odwiedzających. Dostępne będą w nowo otwartym budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji.

Wystawa została podzielona na trzy ścieżki tematyczne: społeczno-kulturową, emocji i dojrzewania.

– Pierwsza ze ścieżek wprowadzi odbiorcę w kontekst zagadnień związanych z procesem enkulturacji, czyli ogólnie mówiąc społeczno-kulturowego dorastania jednostki. Dorastanie jest pokazane jako proces samouświadomienia poprzez zrozumienie społecznych wzorców zachowań związanych m.in. z płcią kulturową, zrozumieniem roli, jaką ma budowanie poczucia własnej wartości i wyjątkowości, a także poszukiwaniem sposobów wyrażenia własnej osobowości poprzez twórczość i doświadczenie sztuki – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy.

Druga ze ścieżek pozwoli zapoznać się z podstawowymi emocjami. Znajdą się na niej takie atrakcje jak: kabina śmiechu, która wprowadzi w dobry nastrój, kabina strachu, w której będzie można natknąć się na węże, czy kabina adrenaliny, oferująca przejażdżkę rollercoasterem. Przygotowano także ring sumo, na którym będzie można stoczyć „bitwę emocji”.

 – Ścieżka emocji pozwoli nastolatkom na rozpoznanie emocji, właściwe ich nazywanie, wyrażanie i rozładowywanie – zaznacza Marcin Centkowski. – Ścieżka dojrzewania jest poświęcona biologicznej sferze życia człowieka. Niektóre eksponaty przynależą do więcej niż jednej ścieżki.

Ta ostatnia skupi się na zmianach fizjologicznych, którym poddawane są dorastające organizmy. Będzie się też można na niej dowiedzieć, jak wyglądają rytuały przejścia w różnych kulturach. Zwiedzający wystawę będą mogli skorzystać ze specjalnych gogli, które pozwolą zobaczyć, jak organizm zachowuje się pod wpływem alkoholu czy substancji odurzających. Część ścieżki zostanie poświęcona także tematowi ciąży.

Wystawa zostanie otwarta 6 grudnia. Zwiedzanie zaplanowane jest na dwugodzinne tury, od wtorku do piątku w godz. 9.00-11.00, 11.00-13.00, 13.00-15.00, 15.00-17.00 i 17.00-19.00. W soboty i niedziele ekspozycja będzie dostępna w turach o godz. 11.00-13.00, 13.00-15.00, 15.00-17.00 i 17.00-19.00. Jednorazowo wystawę może zwiedzić do 75 osób, nie licząc opiekunów. Przeznaczona jest dla nastolatków powyżej 13. roku życia.

– Rodzicom i opiekunom prawnym pozostawiamy decyzję, czy chcą, aby ekspozycję zwiedziły młodsze dzieci – wyjaśnia Marcin Centkowski.

Bilety będzie można nabyć w elektronicznym systemie sprzedaży Młyna Wiedzy oraz w kasach biletowych w CNMW. Ich koszt wynosi odpowiednio 12 zł (normalny), 10 zł (ulgowy), 8 zł (grupowy), 30 zł (rodzinny). Od wtorku do piątku o godz. 15.00 można będzie liczyć na bilet za 8 zł, w ramach „happy hours”. Bilety na otwarcie wystawy kosztują 612 groszy.

Budynek Centrum Innowacyjnej Edukacji oraz wystawa „Ścieżki dorastania” powstały w ramach projektu Centra Innowacyjnej Edukacji (tzw. Minikoperniki), realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Całkowity koszt projektu wynosi blisko 18 mln zł, z czego prawie 12,5 mln zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przygotowanie ekspozycji i aranżacja przestrzeni zamknęły się w kwocie niecałych 4 mln zł. Prace budowlane wykonała firma EKOPARK S.A. Wykonawcą wystawy była firma MAE MULTIMEDIA ART&EDUCATION sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *