W podróży po smart city. Jakie rozwiązania ułatwiają nam poruszanie się w inteligentnym mieście?

Smart cities Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Inteligentne miasto to takie, które jest przyjazne mieszkańcom pod wieloma względami. Jednym z nich jest komunikacja. W dużych aglomeracjach pojawiają się jednak problemy komunikacyjne, takie jak konieczność pokonywania dużych odległości wewnątrz zakorkowanego miasta, źle zorganizowany transport publiczny, mało rozwinięta infrastruktura rowerowa, czy też brak wolnych miejsc parkingowych. Jaką receptę na tego typu utrudnienia proponuje smart city?

Choć wraz z rozwojem technologii coraz więcej spraw jesteśmy w stanie załatwić przez internet, to jednak czasem konieczne jest wyjście z domu, a podróż na drugi koniec miasta wcale nie musi być łatwa i bezstresowa. Dzięki rozwiązaniom smart city można jednak pewne ograniczenia zredukować do minimum.

Jednym z problemów, jaki możemy napotkać w drodze są korki. Duża liczba samochodów na drogach potrafi znacznie wydłużyć podróż. Jednym z rozwiązań może okazać się dobrze zorganizowana sygnalizacja świetlna, umożliwiająca tzw. efekt zielonej fali. Dzięki temu kierowcy nie muszą zatrzymywać się na każdym skrzyżowaniu. Warto jednak zaznaczyć, że smart cities zachęcają, by zamiast samochodu wybierać transport publiczny lub rower. Tu jednak pojawia się kolejny aspekt – sieć połączeń komunikacji miejskiej musi być dobrze zorganizowana i pokrywać jak największy obszar miasta tak, by być realną alternatywą dla samochodów. Przesiadka do autobusu przyczynia się również właśnie do odciążenia ulic i zredukowania korków. 

Ci, którzy zdecydują się na rower, również muszą mieć do tego warunki. Konieczne jest, by miasta zapewniły jak najlepszy poziom skomunikowania sieci dróg rowerowych. 

– W idei smart cities nie chodziło tylko o zastosowania nowych technologii w sterowaniu sieciami energetycznymi, transportem publicznym czy wodociągami, ale także o projektowanie i zarządzanie infrastrukturą i przestrzenią tak, aby jakość życia w mieście była jak najwyższa. Smart city ma być inteligentnym i przyjaznym, dobrze zaplanowanym i efektywnie zarządzanym miastem, w którym chce się żyć – tak na przykładzie Amsterdamu opisywała ten aspekt Alicja Korenik w publikacji “Smart city jako forma rozwoju miasta zrównoważonego i fundament zdrowych finansów miejskich”.

Smart city może więc sporo ułatwić. Proponowane przez tę koncepcję rozwiązania przyczyniają się do udrożnienia ruchu w mieście, ale też pomagać mieszkańcom na inne sposoby. To m.in. inteligentne systemy informacji pasażerskiej na przystankach komunikacji miejskiej, wyświetlające rozkłady jazdy, czy systemy informacji parkingowej, pokazujące liczbę wolnych miejsc postojowych na danym parkingu. Możliwości jest więc sporo, a to, czy miasto będzie ułatwiać mieszkańcom podróżowanie zależy w dużej mierze od tego, na ile tego typu rozwiązania uda się wdrożyć.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.