W poniedziałek rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Idzie do nich podwójny rocznik

Box2 Wiadomości

Ponad 5,1 tys. miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych przygotowano w Toruniu na rok szkolny 2019/2020. W najbliższy poniedziałek (13 maja) rusza nabór do klas pierwszych liceów, techników i szkół branżowych I stopnia.

Konkurencja będzie duża. Do szkół ponadpodstawowych idzie bowiem podwójny rocznik – zarówno osoby kończące gimnazja i podstawówki. Szkoły podstawowe ukończy 1605 osób, a gimnazja – 1539. Z myślą o nich przygotowano w Toruniu łącznie ponad 5,1 tys. miejsc w liceach, technikach i szkół branżowych I stopnia (dawne zawodówki).

– Spodziewamy się, że młodzież będzie bardziej zainteresowana nauką w liceach ogólnokształcących, ale chcemy zwrócić uwagę uczniów i ich rodziców także na szkolnictwo zawodowe: technika i szkoły branżowe – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Ze względu na podwójny rocznik miasto starało się podwoić liczbę miejsc w szkołach ponadpodstawowych.

– Przygotowując nabór do szkół, kierowaliśmy się możliwościami bazy lokalowej oraz zainteresowaniem, jakim cieszyły się szkoły podczas ubiegłorocznej rekrutacji. Diagnozowaliśmy także potrzeby uczniów – mówi Anna Łukaszewska, dyrektor magistrackiego wydziału edukacji.

W 11 toruńskich liceach ogólnokształcących przygotowano 2792 miejsca w 88 oddziałach (46 dla absolwentów szkół podstawowych i 42 dla uczniów kończących gimnazjum).

W ośmiu technikach w nowym roku szkolnym będzie 1696 miejsc w 53 oddziałach (27 oddziałów dla absolwentów szkół podstawowych i 26 dla absolwentów gimnazjów).

W sześciu szkołach branżowych I stopnia będzie mogło się uczyć 640 uczniów w 20 oddziałach (12 oddziałów dla absolwentów szkół podstawowych i 8 oddziałów dla absolwentów gimnazjów).

W szkołach branżowych kształcenie prowadzone będzie w 14 zawodach, w technikach w 29 zawodach, z czego po raz pierwszy utworzone zostaną klasy o profilu technik rachunkowości i technik energetyk – mówi Łukaszewska.

materiały Urzędu Miasta Torunia

Jak wygląda rekrutacja? Termin składania wniosków mija 17 czerwca 2019 roku. Nabór odbywa się drogą elektroniczną. Każdy uczeń może aplikować do maksymalnie trzech szkół. Musi wskazać szkołę pierwszego wyboru. O przyjęciu do danej placówki decyduje liczba punktów:

Tegoroczni absolwenci poznają wyniku naboru 16 lipca o godz. 12. Planowany jest także drugi nabór – od 16 lipca do 29 sierpnia.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *