W regionie trwa cykl konsultacji społecznych w ramach akcji “(S)prawa Polek” [ZDJĘCIA]

Box2 Region Wiadomości
W konferencji prasowej udział wziął m.in. poseł Arkadiusz Myrcha. (fot. Łukasz Piecyk)

W województwie kujawsko-pomorskim trwają konsultacje regionalne w ramach akcji “(S)prawa Polek”, organizowane przez posłanki i posłów Platformy Obywatelskiej. W trakcie spotkań omawiana jest bardzo szeroko pojęta polityka prokobieca. We wtorek (26.02) z mieszkańcami Torunia, Bydgoszczy i Włocławka spotkały się Barbara Nowacka, Małgorzata Kidawa-Błońska, Krystyna Szumilas i Joanna Mucha.

Czego dotyczy akcja “(S)prawa kobiet”? Jak zaznaczają jej inicjatorzy, celem są rozmowy z Polkami o ważnych dla nich spawach: równości, świadomości i opiece zdrowotnej. Na tej podstawie stworzona zostanie programowa propozycja PO dla kobiet.

– Podobnych rozmów w całej Polsce odbyło się już ponad 50 – mówiła podczas konferencji prasowej Monika Wielichowska, krajowy koordynator programu. – Dziś przyszła pora na województwo kujawsko-pomorskie. Dyskusje z mieszkańcami opieramy na kilku filarach: świadomości, równości, bezpieczeństwa i opieki zdrowotnej. Podejmujemy także tematy trudne, w tym o przeciwdziałaniu przemocy – tej fizycznej, psychicznej, a także ekonomicznej. Rytm dyskusji nadają sami jej uczestnicy.

Skąd pomysł na przeprowadzenie konsultacji w regionach? Według Moniki Wielichowskiej to ograniczenie swobody komunikacji i merytorycznej krytyki w Sejmie wpłynęło na decyzję odwiedzenia Polaków w miejscach, w których na co dzień żyją.

– Sejm stał się miejscem zamkniętym na rozmowy i merytoryczne dyskusje – podkreślała Wielichowska. – Chcemy znać problemy i potrzeby Polek oraz Polaków. Naszą podróż rozpoczęłyśmy w maju 2018 r. Wcześniej realizowałyśmy projekt senioralny. Na podstawie tych konsultacji złożyłyśmy projekt ustawy o osobach niesamodzielnych. Niestety, przepadł on po pierwszym czytaniu. Tym razem do tego nie dopuścimy.

Dzień wcześniej, w poniedziałek (25.02), podobne spotkanie odbyło się w Głuchowie k. Grójca. Uczestniczyli w nim nie tylko mieszkańcy, ale także przedstawiciele licznych stowarzyszeń i samorządowcy. Rozmowy poświęcone były głównie zagadnieniom służby zdrowia. Nie zabrakło także dyskusji o bieżących, lokalnych problemach.

– Chcemy maksymalnie wykorzystać czas, który pozostał do wyborów samorządowych – podsumowują organizatorzy konsultacji. – Do zobaczenia w regionie.

Szczegóły na: www.sprawapolek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *