W Sejmie o opiece okołoporodowej. Jak działa zespół poświęcony tym sprawom?

Box2 Polityka Wiadomości
fot. Pixabay (ilustracyjne)

Ostatnio ujawniona sprawa śmierci 30-letniej Izabeli z Pszczyny, ponownie wywołała temat opieki okołoporodowej. Okazuje się, że w Sejmie od prawie dwóch lat działa zespół, który zajmuje się tymi sprawami. Wśród jego członków jest także poseł z okręgu toruńsko-włocławskiego.

W zespole zasiada obecnie sześciu posłów, wszyscy to mężczyźni. Jednym z nich jest Paweł Szramka, reprezentujący koło poselskie Polskie Sprawy. Poprosiliśmy go o komentarz.

REKLAMA

Zespół powstał z inicjatywy posła Kuleszy z Konfederacji. Ja dołączyłem do niego na późniejszym etapie po tym, gdy poprosili mnie o to asystenci – mówił poseł.

Pytany o to, dlaczego w składzie zespołu nie ma kobiet, polityk odpowiedział:

Zaproszenie do zespołu otrzymali posłowie wszystkich klubów i kół parlamentarnych. Trudno obwiniać inicjatorów o to, że posłanki nie wyraziły zainteresowania dołączeniem do zespołu. Mam wrażenie, że wszelkie pretensje co do jego składu wynikają z niewiedzy na temat tego, czym są zespoły parlamentarne, jak funkcjonują i kto może do nich dołącza.

Paweł Szramka podkreślił, że praca w zespole parlamentarnym nie wiąże się z dodatkowym wynagrodzeniem.

Zespół podjął wiele interwencji na prośbę obywateli – stwierdził polityk. – Odnosząc się do sprawy z Pszczyny, to zajęły się nią już właściwe powołane do tego instytucje, które mamy nadzieję, szybko doprowadzą do jej wyjaśnienia.

W sprawie zespołu wypowiedział się na Facebooku jego przewodniczący, Jakub Kulesza z Konfederacji:

Do Zespołu może dołączyć każdy polski parlamentarzysta – jako inicjator, pisemnie zaprosiłem wszystkich. Osobiście przekazałem zaproszenie dla posłów Lewicy na ręce przewodniczącego Klubu Lewica. W odpowiedzi, od posłów Lewicy, usłyszałem tylko szyderczy śmiech.

Dotychczas odbyło się dziewięć posiedzeń zespołu, ostatnie 3 listopada 2020 roku. Poseł Kulesza tłumaczy ten stan rzeczy następująco:

Przez ostatni rok Sejm RP uniemożliwia organizację stacjonarnych posiedzeń zespołów parlamentarnych. W ramach Zespołu skupiliśmy się więc na interwencjach poselskich, które opisujemy na profilu https://www.facebook.com/ZespolOpiekiOkoloporodowej

Ostatnie interwencje dotyczyły między innymi warunków opieki okołoporodowej w szpitalach w Nowym Sączu, Krakowie, Bielsko-Białej czy Bydgoszczy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *