W sobotę poznamy finalistów festiwalu KATAR

Kultura
Fot. nadesłane

Najciekawsze przedstawienia realizowane przez teatry niezależne, amatorskie i szkolne prezentowane będą w sobotę (8 grudnia) podczas XXVII Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystów Regionu. Bezpłatne wydarzenie rozpocznie się w toruńskim klubie „Od Nowa” o godz. 10.

Grudniowy przegląd jest ostatnią odsłoną trwających przez cały rok spotkań festiwalu KATAR. Przed publicznością, w finałowych przedstawieniach, zaprezentuje się pięć zespołów, których aktorzy niedługo wkroczą – lub właśnie wkraczają – w dorosłość.

REKLAMA

– Festiwal można potraktować jako swoisty głos pokolenia, tym bardziej, że spektakle składające się na program tegorocznego KATAR-u dotyczą najczęściej problemów okresu dorastania, relacji między młodymi osobami, ich miejsca we współczesnym – i nie tylko – świecie – mówi Kamil Hoffmann z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu.

Wydarzenie zainauguruje występ Teatru Winda z Młodzieżowego Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy. Młodzi aktorzy wystawią sztukę „Będziesz żałował” w reż. Karoliny Suchodolskiej. Przedstawienie powstało w oparciu o fragmenty pism Sørena Kierkegaarda, fragmenty książki Paradoks wyboru Barry’ego Schwartza i autorskie teksty zespołu. Tematem spektaklu jest – jak piszą: …wybór i relacja między wyborem, a wolnością.

Tuż po nich na scenę wejdzie młodzież z MDKu nr 2 w Bydgoszczy. Jako artyści Teatru Remus, przed toruńską publicznością zaprezentują spektakl „Zabawa w życie”, ukazując w metaforycznej formie źródła przemocy.

W temacie tym pozostaniemy także dzięki spektaklowi „Bam” Teatru Zakręt z Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Kruszwicy. Aktorzy w niebanalnej formie ukażą konsekwencje narcystycznej potrzeby zwiększania liczby obserwujących w serwisach społecznościowych.

Do starszej widowni adresowana będzie twórczość Teatru Italia z Gimnazjum w Chrostkowie. Przedstawienie „Elikia”, powstałe wg „Grzechotu kości” Suzanne Lebeau porusza temat tragicznych wydarzeń wojny domowej w Kongo.

– Konkursowe prezentacje tegorocznego KATAR-u zakończy Teatr Na Rogu ze Świecia w spektaklu „Ja, Janko muzykant”, który jest adaptacją noweli Henryka Sienkiewicza – dodaje Kamil Hoffmann. – Wyreżyserowane przez Igę Jambor-Skupniewicz przedstawienie wyróżnia się niebanalną formą, łączącą teatr żywoplanowy, teatr cieni i pantomimę.

Wydarzeniami towarzyszącymi finałowym występom Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystów Regionu będzie monodram „Ściana” w wykonaniu Damiana Droszcza oraz warsztaty aktorskie „Ucho-echo. Usłyszeć siebie”, prowadzone przez Pawła Paszta, dyrektora ds. artystycznych toruńskiego Teatru im. Wilama Horzycy i jednego z jurorów przeglądu.