W tej kampanii wyborczej niepełnosprawni mają głos. Co proponują?

Box2 Wiadomości
Od lewej: Jakub Hartwich, Jakub Wiśniewski, Kamil Czeszel, fot. Facebook

Jeszcze tak wiele w toruńskich kampaniach wyborczych nie mówiło się o problemach niepełnosprawnych i nie było tak wielu propozycji skierowanych do tego środowiska. Co chcą zrobić komitety dla niepełnosprawnych?

Nad społeczną częścią programu wyborczego komitety Michała Zaleskiego pracował m.in. Jakub Wiśniewski. To niepełnosprawny społecznik, który działa obecnie na JAR-ze. Kilka lat temu zrobiło się o nim głośno, kiedy zrezygnował z prac w radzie okręgu Bydgoskie. W szkole, gdzie odbywały się obrady, nie było podjazdu dla wózkowiczów.

Jeszcze kilka lat temu Wiśniewski był związany z Platformą Obywatelską. Teraz zdecydował jednak, że wystartuje z komitetu wyborczego urzędującego prezydenta. Jakie propozycje dla niepełnosprawnych ma ten komitet?

Jedną ze sztandarowych propozycji jest “miejski dodatek dla dzieci z niepełnosprawnościami, początkowo w wysokości 100 złotych miesięcznie”. Komitet zapowiada, że otoczy opieką i wsparciem osoby starsze i niepełnosprawne. Zapewni dla nich rocznie co najmniej trzy i pół tysiąca godzin usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania.

Kolejnym pomysłem jest Karta Rencisty i Osoby Niepełnosprawnej, która ma zwiększyć udział “posiadaczy tej karty w życiu miasta”, a także ułatwić dostęp do dóbr kultury, turystyki i rekreacji. Wśród obietnic jest też zwiększenie liczby pojazdów transportu osób niepełnosprawnych, wydłużenie godzin jego funkcjonowania, a także dostosowanie sposobu zamawiania busów do rzeczywistych potrzeb pasażerów.

Ponadto komitet Zaleskiego chce w najbliższej kadencji wybudować dwa nowe baseny rehabilitacyjne przy szkołach, a także dostosować miejskie obiekty publiczne do potrzeb niepełnosprawnych. Wiśniewski startuje z okręgu nr 3 (Chełmińskie, JAR, Starówka, Wrzosy) – z pozycji nr 5.

“Jedynką” w okręgu nr 1 (lewobrzeże, Skarpa, Kaszczorek) z ramienia Koalicji Obywatelskiej jest Jakub Hartwich, jedna z twarzy wiosennego strajku niepełnosprawnych w Sejmie. To kolejny niepełnosprawny kandydujący do rady miasta.

– W Toruniu chciałbym wprowadzić dodatek 500 zł – mówił Hartwich podczas niedawnej konwencji wyborczej Koalicji Obywatelskiej. – To nasz koronny postulat z Sejmu. Chciałbym poprawić też infrastrukturę osób z niepełnosprawnościami i rodzin z małymi dziećmi. Chciałbym, aby dzieci jak jak nie były zamknięte w domach i żeby nauczanie indywidualne było realizowane w szkole. Dzięki szkole jestem tym, kim jestem i szkoła mnie wychowała.

Hartwich chciałby utworzyć klubu dla osób z niepełnosprawnościami, gdzie „dzieci mogłyby spotykać się z rówieśnikami, ale też z osobami zdrowymi”. – Bo dziś niepełnosprawni są zamknięci w domu – zauważa kandydat. – Chciałbym wprowadzić kartę dla niepełnosprawnych ze zniżkami na imprezy kulturalne i sportowe.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *