W Toruniu 24 osoby objęte są kwarantanną. Miasto kontynuuje działania, zapobiegające rozprzestrzenieniu wirusa

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Stan przed-epidemii stał się faktem. Poinformował o tym prezydent Michał Zaleski na porannej konferencji prasowej. Toruńskie wodociągi zostały objęte monitoringiem, MZK kursuje na chwilę obecną bez zmian, a dyrektorzy szkół rozważają zasadność uczniowskich wymian zagranicznych.

W chwili obecnej w Toruniu 24 osoby objęte są kwarantanną, a 70 osób podlega nadzorowi epidemiologicznemu.

Prezydent nawiązał do wczorajszego zdarzenia, które miało miejsce przed szpitalem zakaźnym. Chodzi o rozstawianie namiotów i obecność w tym miejscu Żandarmerii Wojskowej.

Niefortunnie się stało, iż bez uprzedniego poinformowania społeczności lokalnej przystąpiono do montażu tzw. śluzy, przez którą pacjenci powinni przechodzić – wyjaśnia prezydent Michał Zaleski.

Toruńskie wodociągi zostały objęte monitoringiem, który prowadzi Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Szczególnie istotna w nadchodzącym czasie będzie stała kontrola jakości wody. Do minimum ograniczono wstęp osób postronnych na teren ujęć wody. Do pracy nie będą też dopuszczane osoby, wykazujące jakiekolwiek objawy zakażenia górnych dróg oddechowych. Określono też minimalny, krytyczny poziom obsługi na ujęciach wody.

Linie autobusowe i tramwajowe kursują bez zmian. W tej chwili nie jest potrzebne zmniejszenie obsługi. Od poniedziałku zostaną zawieszone kursy autobusów i tramwajów, które do tej pory obsługiwały ruch szkolny. W momencie, gdy ilość osób w pojazdach komunikacji miejskiej będzie nadmierna, to zostaną podstawione dodatkowe pojazdy.

Ponawiam prośbę o to, aby jeśli nie ma takiej potrzeby, nie pojawiać się w urzędach. Istnieje możliwość załatwienia wielu spraw elektroniczne i zachęcam, aby z tej możliwości korzystać – mówi prezydent Michał Zaleski.

Prezydent poprosił także dyrektorów szkół, aby podjąć decyzję, dotyczące odwołania wyjazdów lub przyjazdów osób z zagranicy w ramach wymian. W tym roku planowanych jest kilkadziesiąt tego typu wyjazdów. Mówimy o okresie od marca do maja włącznie.

Apeluję, aby traktować ten czas, w którym jesteśmy, jako czas osobistej kwarantanny. Unikać zgromadzeń, także o charakterze prywatnym, unikając takich wydarzeń jak prywatne półkolonie. To nie jest odpowiedni czas, aby dzieci gromadziły się, nawet w liczbie dziesięciu czy ośmiu osób – przestrzega prezydent Zaleski.

Prezydent na zakończenie odniósł się także do sposobów pomocy osobom starszym. W chwili obecnej koordynacją działaniami pomocowymi zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Działa tam Zespół Interwencji Kryzysowej, w którym infolinia czynna jest całą dobę. Pomaga także Polski Czerwony Krzyż, chętni wolontariusze, Straż Miejska oraz mniej oczywiste podmioty, jak zawodnicy Twardych Pierników.

Przypominam, że osoby objęte kwarantanną domową są monitorowane przez policję. Co najmniej raz na dobę patrol policyjny sprawdza, czy osoba objęta kwarantanną znajduje się w miejscu, w którym powinna przebywać – podsumowuje prezydent Zaleski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *