W Toruniu będzie ciemniej. Miasto musi zaciskać pasa

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Na wczorajszej konferencji prasowej prezydent Michał Zaleski poinformował, że “musimy zacząć zaciskać pasa”. Miasto zdecydowało się wypracować potrzebne oszczędności, ograniczając oświetlenie w przestrzeni publicznej z nadzieją, że o tej porze roku zmiany nie będą już dotkliwe dla mieszkańców.

Zmiany w miejskim oświetleniu zaczną obowiązywać już od wtorku 5 maja. Będą obejmowały przede wszystkim wyłączenie iluminacji obiektów zarówno na Starym Mieście, jak i poza nim, łącznie z obiektami sakralnymi. Zrezygnowano także z iluminacji mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej oraz remontowanego mostu im. J. Piłsudskiego. Oświetlone pozostaną z kolei mury starówki.

Podjąłem taką decyzję, aby jeszcze na jakiś czas chronić ten piękny widok oświetlonej wieczorem i w nocy panoramy Starego Miasta. Oświetlone pozostaną mury obronne przy Bulwarze Filadelfijskim i enklawa wypoczynku, jaką jest Plac Podominikański – informuje prezydent Michał Zaleski.

Oświetlenie zostanie także ograniczone na większości ulic w mieście. Będzie to polegało na wyłączeniu co trzeciej lampy. Na 18 ulicach, jednym parkingu i jednej drodze rowerowej oświetlenie zostanie wyłączone całkowicie.

Są to ulice, przy których nie ma budynków mieszkalnych, albo są to jeden lub dwa takie budynki – mówi prezydent Michał Zaleski.

Wyłączenia nie będą obejmować przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych. Miasto szacuje, że wypracowane w ten sposób oszczędności osiągną poziom ok. 200 tys. zł miesięcznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *