W Toruniu powstanie 320 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus [ZDJĘCIA]

Box2 Fotogalerie
fot. Łukasz Piecyk

Przy ulicy Okólnej w Toruniu powstanie 320 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Według projektu powstać ma 8 nowoczesnych, czteropiętrowych bloków, które mają być przystosowane między innymi dla osób niepełnosprawnych. Prace mają ruszyć w marcu 2020 roku.

Program ma na celu zaspokajać potrzeby rodzin wielodzietnych, niepełnosprawnych i osób samotnych. W piątek 4 października złożono wniosek na pozwolenie na budowę, u prezesa PFR Nieruchomości Mirosława Barszcza.

– Mieszkanie Plus jest programem prospołecznym. Zaspakajać ma osoby w trudnej sytuacji, nie ma charakteru socjalnego. Ciesze się, że nasz program jest świetnie realizowany i tak dobra jest współpraca z samorządem toruńskim – mówił poseł Krzysztof Czabański

Mieszkanie dedykowane jest dla osób, które stanowią lukę pomiędzy najemcami lokalów komunalnych, a osobami zamieszkującymi mieszkania TBS.

– Myślę, że jest to duża grupa ludzi, która zarabia zbyt mało żeby spełnić kryteria do mieszkań w TBS, a za dużo żeby wynajmować lokal komunalny. Te osoby to nasza grupa docelowa, o którą będziemy walczyć. Wykład miasta to nieruchomość w postaci 4,2 hektara o łącznej wartości prawie 4 milionów. Budowę mieszkań chcemy rozpocząć w marcu – mówił Zbigniew Rasielewski Zastępca Prezydenta Torunia.

Większość mieszkań będzie dwupokojowych (208 lokali), trzypokojowych lokali będzie 88, kawalerek 24. Powstanie także 16 mieszkań, które zostaną przystosowane dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Każdy budynek będzie posiadał windę, wszystkie mieszkania będą miały balkon lub loggię.

Cieszymy się, że możemy wziąć udział w kolejnej inwestycji miasta. W miarę potrzeby jesteśmy w stanie dostosować dodatkowe mieszkania dla osób niepełnosprawnych. Naszym głównym celem jest stworzenie przestrzeni, w której mieszkańcy nie będą anonimowi, a powstanie społeczność. Mieszkania będą dobrze połączone z komunikacją miejską – mówił Piotr Kufleski z pracowni S.A.M.I. Architekci.

– Pierwszeństwo do mieszkania mają osoby samotne i niepełnosprawne. W przyszłym roku kiedy ruszymy z budową, będziemy mieli przygotowane również wnioski do ubiegania się o mieszkania. Nie chcemy żeby koszt wynajmu mieszkania był wysoki. Na Mieszkanie Plus będzie można się starać o dotacje. Mówimy o dofinansowaniu wynajmu 1 metra kwadratowego, który powinien oscylować między 20 a 30 zł- dodaje Zbigniew Rasielewski.

Możliwa będzie również opcja wykupienia mieszkania na własność, ale więcej szczegółów będzie znanych dopiero w przyszłym roku.

– Jeżeli chodzi o budowę mieszkań potrzebujemy czasu i solidnej pracy. Jest to dopiero pierwszy etap prac. Myślimy o kolejnych etapach ustalając inne lokalizacje. Mieszkania przygotowuje się długo, ale mają one też służyć ludziom przez lata, dlatego prace trwają tak długi okres – dodał Michał Zaleski prezydent Torunia.

1 thought on “W Toruniu powstanie 320 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus [ZDJĘCIA]

  1. Mieszkania przygotowuje się długo, ale mają one też służyć ludziom przez lata, dlatego prace trwają tak długi okres – pomysl, ze dlugosc trwania budowy domu ma jakikolwiek zwiazek z dlugoscia okresu jego uzytkowania zasluguje na Nobla

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *