W Toruniu powstanie sklep socjalny. Wiemy gdzie

Box2 Wiadomości
Fot. Wojtek Szabelski dla UMT

W Toruniu powstanie sklep socjalny. Osoby w trudnej sytuacji materialnej będą mogły zrobić w nim zakupy w wyjątkowo niskich cenach. Miasto szuka teraz organizacji pozarządowej, która zajmie się jego poprowadzeniem.

– Gmina Miasta Toruń zdecydowała się uruchomić sklep. Sklep specjalny, u którego zarania leży naprawdę szczytna społecznie idea. Sklep socjalny z prawdziwego zdarzenia, który będzie świadczył usługi dla określonej grupy mieszkańców, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej – mówił dziś wiceprezydent Paweł Gulewski, zapowiadając powstanie sklepu socjalnego.

W sklepie będzie można nabyć produkty spożywcze, , a nawet odzież. Nie będzie można kupić tam natomiast alkoholu i wyrobów tytoniowych.

– Idea sklepów socjalnych wzięła się z miast Europy Zachodniej. Analizowaliśmy przykłady i sposoby funkcjonowania tego typu rozwiązań, m.in. na terenie Wiednia, gdzie obecnie funkcjonuje 16 takich sklepów. Obserwowaliśmy również przykład sklepu, który funkcjonuje od grudnia 2020 roku w Katowicach – wyjaśniał wiceprezydent Paweł Gulewski.

W sklepie socjalnym produkty będzie można nabyć za mniej niż 50 proc. ich rynkowej wartości. Jego oferta ma być skierowana do osób korzystających ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Takich osób w Toruniu jest około 4,6 tys. 

– To pierwsza kategoria osób, której korzystanie ze sklepu będzie umożliwione – mówił wiceprezydent.

– Korzystać z tego sklepu będą mogły osoby, które będą miały specjalne skierowania z MOPR, a więc osoby gorzej sytuowane, dla których zakupy w zwykłych sklepach stanowią znaczne obciążenie budżetowe – dodawał Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia.

Równolegle do sklepu funkcjonować będzie kafeteria socjalna, która mieścić się będzie tuż obok niego. Jej zadaniem będzie integracja społeczności korzystającej z usług sklepu. Oba lokale mieścić się będą w pasażu przy ul. Gagarina 152.

Obecnie miasto prowadzi konkurs ofert dla organizacji pozarządowych, zainteresowanych prowadzeniem sklepu i kawiarni. Organizacja, która będzie prowadzić lokale będzie mogła liczyć na niski czynsz – zaledwie 1 zł miesięcznie za jeden lokal. Łącznie 2 zł. Warunek? Sklep musi działać przez przynajmniej 5 dni w tygodniu, nie krócej niż 5 godzin dziennie. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *