W Toruniu roi się od nielegalnych plakatów wyborczych?

Box2 Polityka Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Toruńscy drogowcy wysłali kilkadziesiąt wezwań do usunięcia plakatów nielegalnie zajmujących pas drogowy. Za ich wywieszanie grozi 10-krotność opłaty za zajęcie pasa drogowego – nawet 30 zł za m kw. dziennie.

Na problem nielegalnych plakatów wyborczych uwagę zwrócił Karol Maria Wojtasik, radny PiS i kandydat tej partii do toruńskiej rady miasta. Dziś sam się rozliczył przed wyborcami ze swojej kampanii wyborczej. Przyznał, że udało mu się uzbierać większy limit na kampanię – 11,9 tys. zł. Za 198 powierzchni reklamowych na słupach oświetleniowych w okręgu Bydgoskie wydał 6,5 tys. zł. I to zaledwie za pięć dni.

REKLAMA

Wojtasik zwraca jednak uwagę, że wielu kandydatów wywiesiło swoje plakaty wyborcze nielegalnie. Nie mieli na to zezwolenia na zajęcie pasa drogowego, które wydaje Miejski Zarząd Dróg.

Jaka jest skala tego problemu w całym mieście? Toruńscy drogowcy wysłali do tej pory do komitetów kilkadziesiąt zawiadomień o nielegalnym zajęciu pasa drogowego pod ogłoszenia wyborcze. Co więcej, w MZD został powołany trzyosobowy zespół, który objeżdżał w ostatnich dniach miasto.

Plakaty wyborcze w Toruniu można było bowiem wieszać na wskazanych do tego darmowych słupach i latarniach. Dodatkowo kandydaci mogli też robić to w innych miejscach – po uzgodnieniu z MZD – zajmując pas drogowy i wnosząc za to standardowe opłaty, jak w przypadku innych ogłoszeń.

– W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości działając na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego, do komitetu wyborczego kierujemy pisemne zawiadomienie o wszczęciu postępowania – tłumaczy Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD. – W takim zawiadomieniu informujemy, że kandydat zajął pas drogowy bez naszego zezwolenia. Wzywamy do przywrócenia pasa drogowego do stanu poprzedniego i informujemy o tym, że będzie wymierzona kara pieniężna za jego nielegalne zajęcie.

Kara to 10-krotność stawki podstawowej. Przykładowo na drogach krajowych opłata za zajęcie pasa to 3 zł za m kw. dziennie, na powiatowych – 2 zł za m kw. (chodzi o wyborcze stojaki np. na pasie dzielącym jezdnie). Dzienna kara za m kw. zatem to kolejno 30 lub 20 zł. W przypadku plakatów np. na latarniach opłaty są wyższe – to 10 zł za m kw. dziennie. Kara w tym przypadku zatem za m kw. to 100 zł dziennie. Komitety po otrzymania zawiadomienia mogą złożyć wyjaśnienia i zapoznać się z materiałem dowodowych – zdjęciami i nagraniami wideo.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys