W Toruniu usuniętych zostanie ponad 180 drzew. “Zagrażają bezpieczeństwu ludzi i mienia”

Box2 Wiadomości

Do końca roku na terenie Torunia przeprowadzana będzie interwencyjna wycinka drzew. Chodzi o drzewa obumarłe, które nie rokują szans na przeżycie i zagrażają bezpieczeństwu ludzi i mienia. Do usunięcia zakwalifikowanych zostało 182 drzewa – najwięcej w miejskich parkach, m.in. w Parku Glazja, Parku Tysiąclecia i Parku Miejskim.

Urząd Miasta Torunia poinformował, że w I kwartale 2021 r. rozpoczęło się interwencyjne usuwanie drzew. Będzie ono kontynuowane do końca roku. Łącznie wyciętych zostanie ponad 180 drzew. Powodem ich usunięcia jest brak rokowań na przeżycie i stwarzanie zagrożenia na ludzi i mienia. Są to drzewa obumarłe lub zamierające, z licznymi wypróchnieniami, uszkodzeniami pnia czy zachwianą statyką. Miasto tłumaczy, że jeśli takie drzewa znajdują się w przestrzeni publicznej (np. w pobliżu ciągów pieszo-rowerowych) to wycinka jest konieczna.

W jakich konkretnie lokalizacjach usunięte zostaną drzewa? Przede wszystkim w Parku Glazja, Parku Tysiąclecia, parku przy ul. Mossakowskiego i w Parku Miejskim. Na liście lokalizacji znalazły się także ulice Chrobrego, Olimpijska, Spółdzielcza, Okólna czy Słowackiego. Pełną listę lokalizacji i liczby sztuk drzew do usunięcia można znaleźć tutaj.

Drzewa usuwane są na podstawie zezwoleń wydawanych przez Kujawsko-Pomorskiego Konserwatora Zabytków oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego na wniosek Ogrodnika Miejskiego.

Tagged

2 thoughts on “W Toruniu usuniętych zostanie ponad 180 drzew. “Zagrażają bezpieczeństwu ludzi i mienia”

  1. Z tą wycinką drzew to jest chyba jakaś ogólnopolska akcja. W mojej rodzinnej miejscowości 2 miesiące temu wycięto 100 drzew wzdłuż wjazdu do miasta. Po co? W jakim celu? Tego chyba nikt do końca nie wie. Żeby liście na ulicę nie spadały. Po co je zgrabić. Lepiej wyciąć 100 drzew.

  2. Ludziom najbardziej zagrażają inni ludzie, a nie drzewa. Jedynie zachwiana statyka może być powodem usunięcia. Martwe drzewo nawet z wypruchnieniami potrafi stać jeszcze dziesiątki lat. Suche drzewa pełnią bardzo ważna funkcje dla całego ekosystemu wokół siebie, dla innych zdrowych drzew obok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *