W Toruniu usuniętych zostanie ponad 180 drzew. “Zagrażają bezpieczeństwu ludzi i mienia”

Box2 Wiadomości

Do końca roku na terenie Torunia przeprowadzana będzie interwencyjna wycinka drzew. Chodzi o drzewa obumarłe, które nie rokują szans na przeżycie i zagrażają bezpieczeństwu ludzi i mienia. Do usunięcia zakwalifikowanych zostało 182 drzewa – najwięcej w miejskich parkach, m.in. w Parku Glazja, Parku Tysiąclecia i Parku Miejskim.

Urząd Miasta Torunia poinformował, że w I kwartale 2021 r. rozpoczęło się interwencyjne usuwanie drzew. Będzie ono kontynuowane do końca roku. Łącznie wyciętych zostanie ponad 180 drzew. Powodem ich usunięcia jest brak rokowań na przeżycie i stwarzanie zagrożenia na ludzi i mienia. Są to drzewa obumarłe lub zamierające, z licznymi wypróchnieniami, uszkodzeniami pnia czy zachwianą statyką. Miasto tłumaczy, że jeśli takie drzewa znajdują się w przestrzeni publicznej (np. w pobliżu ciągów pieszo-rowerowych) to wycinka jest konieczna.

W jakich konkretnie lokalizacjach usunięte zostaną drzewa? Przede wszystkim w Parku Glazja, Parku Tysiąclecia, parku przy ul. Mossakowskiego i w Parku Miejskim. Na liście lokalizacji znalazły się także ulice Chrobrego, Olimpijska, Spółdzielcza, Okólna czy Słowackiego. Pełną listę lokalizacji i liczby sztuk drzew do usunięcia można znaleźć tutaj.

Drzewa usuwane są na podstawie zezwoleń wydawanych przez Kujawsko-Pomorskiego Konserwatora Zabytków oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego na wniosek Ogrodnika Miejskiego.

Tagged

3 thoughts on “W Toruniu usuniętych zostanie ponad 180 drzew. “Zagrażają bezpieczeństwu ludzi i mienia”

  1. Z tą wycinką drzew to jest chyba jakaś ogólnopolska akcja. W mojej rodzinnej miejscowości 2 miesiące temu wycięto 100 drzew wzdłuż wjazdu do miasta. Po co? W jakim celu? Tego chyba nikt do końca nie wie. Żeby liście na ulicę nie spadały. Po co je zgrabić. Lepiej wyciąć 100 drzew.

  2. Ludziom najbardziej zagrażają inni ludzie, a nie drzewa. Jedynie zachwiana statyka może być powodem usunięcia. Martwe drzewo nawet z wypruchnieniami potrafi stać jeszcze dziesiątki lat. Suche drzewa pełnią bardzo ważna funkcje dla całego ekosystemu wokół siebie, dla innych zdrowych drzew obok.

  3. Nie zauważyłam, by drzewa np. w parku glazja zagrażały jakiemukolwiek życiu. Wycinka jest większym zagrożeniem, które niczemu dobremu nie służy.
    Drzewa były zdrowe, wiekowe, a zostały wycięte bez potrzeby i zasadzono w ich miejsce młode, które będą potrzebować że 100 lat by dorosnąć. Już nie wspominając, że wycinka jest przeprowadzana w okresie lęgowym ptaków. Czy ktoś w ogóle o tym pomyślał? Jestem zdruzgotana. W tym parku i tak jest niewiele drzew …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.