W tym miejscu powstanie nowa szkoła dla lewobrzeża

Box2 Wiadomości
fot. materiały przetargowe Urzędu Miasta Torunia

Miasto szuka firmy, która opracuje koncepcja dla budowy szkoły podstawowej przy ul. Strzałowej. Jak się będzie prezentować nowa podstawówka dla prężnie rozwijającego się lewobrzeża?

Na propozycje firm zainteresowanych opracowaniem koncepcji urząd miasta czeka do 8 maja. Zwycięzca ma przygotować wizję dla szkoły podstawowej, która wyrośnie przy ul. Strzałowej 15.

Będzie to 8-klasowa szkoła podstawowa (po cztery oddziały w każdej klasie) licząca 32 oddziały. Przy założeniu, że jeden oddział to 25 uczniów, w szkole będzie razem ok. 800 uczniów.

Gmach szkoły powstanie na liczącej 1,5 ha działce. W szkole powstaną sale dydaktyczne dla klas I-III oraz przedmiotów ogólnokształcących (klasy IV-VIII), cztery pracownie przedmiotowe z zapleczami (chemiczna, biologiczna, fizyczna, geograficzna), dwie pracownie komputerowe (25-stanowiskowe), sala muzyczna z instrumentami, sala plastyczno-techniczna wyposażona w umywalki dla uczniów, biblioteka z czytelnią ze stanowiskami komputerowymi, sala logopedyczna i dwie sale pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Przewidziano tam m.in. pełnowymiarową salę gimnastyczną z zapleczem magazynowym, szatniowym i sanitarnym, studio do aerobiku i gimnastyki korekcyjnej z lustrami, siłownię, boisko wielofunkcyjne z bieżnią, rzutnią i skocznią w dal.

Poza tym w szkole powstanie aula, którą będzie można wykorzystywać jako miejsce spotkań lokalnej społeczności, świetlica szkolna, kuchnia, stołówka, szatnia. Wśród pomieszczeń administracyjnych zaplanowano m.in. pokój nauczycielski z pomieszczeniem socjalnym, sekretariat, gabinety dyrektora i dwóch wicedyrektorów oraz archiwum.

W obiekcie ma też powstać mediateka, czyli filia Książnicy Kopernikańskiej o powierzchni ok. 600-700 m kw.

Co jeszcze będą mieć do dyspozycji uczniowie? W planach jest m.in. budowa 25-metrowego basenem z pełnym zapleczem sanitarno-szatniowym, trybuną na 60 miejsc. Ma też powstać brodzik dla dzieci o wymiarach 10 na 6 m.

Koncepcja ma być gotowa w ciągu miesiąca od zawarcia umowy z wykonawcą. W tegorocznym budżecie na tę inwestycję zaplanowano 150 tys. zł.

Prace projektowe mają zakończyć się w 2020 r. Wówczas też ma zacząć się budowa. Oddanie placówki do użytkowania ma nastąpić w 2023 r. Według wstępnych szacunków cały projekt pochłonie 45 mln zł.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *