Wakacje nie muszą być nudne. Co robić podczas wolnego czasu, by spędzić go przyjemnie?

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Rozpoczęły się długo wyczekiwane przez wielu wakacje. Co roku pojawia się ten sam dylemat: jak spędzić ten czas? Nie każdy może sobie pozwolić na zagraniczne podróże. Okazuje się jednak, że atrakcji nie trzeba wcale szukać daleko.

Dobrym pomysłem na wakacyjny wypoczynek podczas upałów jest wybranie się na jedno z pobliskich kąpielisk. W ostatnich dniach uruchomiono kilka punktów, w których toruńska Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zbadała stan wody i nie miała do niego żadnych zastrzeżeń.

Popularne kąpielisko w Kamionkach Małych otwarto 25 czerwca, będzie ono czynne do 28 sierpnia. Wejście na plażę kosztuje 8 zł. Między godz. 10.00 a 18.00 pracuje na nim czwórka ratowników. Zamontowano stojaki rowerowe dla tych, którzy chcą przybyć tam na dwóch kółkach.

W Józefowie można korzystać z kąpieliska i plaży od 26 czerwca. Zmotoryzowani plażowicze muszą pamiętać o tym, że za zaparkowanie przy jeziorze należy zapłacić 10 zł, bezpłatny natomiast jest parking na dojeździe do jeziora. Nad bezpieczeństwem wypoczywających między 10.00 a 18.00 czuwać będzie dwóch ratowników. Przed sezonem zamontowano przebieralnię dwustrefową, dowieziono świeży piasek na plażę, przygotowano zadaszenia nad stolikami przy punkcie gastronomicznym. Teraz trwa przygotowywanie boiska do piłki siatkowej. 2 lipca ruszy też kino plenerowe, którego seanse odbywać się mają w wakacyjne weekendy.

W każdą sobotę i niedzielę od najbliższego weekendu do końca sierpnia będzie funkcjonować kąpielisko na Zalesiu. Wejście na plażę jest bezpłatne, natomiast parking kosztuje 15 zł. Przed początkiem sezonu oczyszczono dno, naprawiono drewniane ławki oraz pomost. Te elementy zostały również poddane impregnacji.

Miejskie propozycje wakacyjne przedstawiono podczas specjalnej konferencji prasowej. Spotkanie z dziennikarzami zorganizowano przy pływalni Aqua Toruń.

– Czy wakacje w mieście mogą być ciekawe? Oczywiście! Przygotowaliśmy program pod hasłem „Lato bez nudy w Toruniu”, a więc pakiet ciekawych imprez, wydarzeń, podczas których dzieci i młodzież będą mogły spędzać czas pod dobrą i fachową opieką – obiecywał Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Włodarz przypomniał również o wciąż trwającej pandemii i obostrzeniach z nią związanych.

W tym roku na realizację wydarzeń wakacyjnych dla dzieci i młodzieży przeznaczono ponad 400 tys. zł. Dodatkowo ponad 588 tys. zł przeznaczono na działania wakacyjne współfinansowane przez Gminę Miasta Toruń, a zorganizowane przez organizacje pozarządowe. Wśród imprez zaplanowanych na najbliższe dwa miesiące są m.in. All Day Beach Party na basenach letnich (9 lipca godz. 14.00 – ul. Szosa Bydgoska, 23 lipca godz. 14.00 – ul. Kujawska 14, 13 sierpnia godz. 14.00 – ul. Przy Skarpie) czy turniej koszykarski 3 x 3 (2-14 sierpnia, orlik przy ul. Świętopełka).

Tak jak co roku istnieje również możliwość korzystania z basenów miejskich i szkolnych. Za okazaniem legitymacji szkolnej, dzieci i młodzież mogą bezpłatnie korzystać z następujących obiektów: Aqua Toruń (dodatkowo w recepcji obiektu można zapisywać dzieci na kursy nauki pływania), baseny szkolne: SP 16, SP 8, SP 18 oraz baseny letnie. Do dyspozycji młodych sportowców są też orliki miejskie i szkolne, które od poniedziałku do piątku są czynne od 12.00 do 20.00, a w soboty i niedziele od 14.00 do 21.00.

Przygotowano także ofertę zajęć kreatywnych organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury i Ognisko Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza. Będzie można nauczyć się grać na keyboardzie czy też wziąć udział w warsztatach wokalnych. Wraz z organizacjami pozarządowymi przygotowana została bogata oferta rekreacyjna, wśród niej znajdują się rajdy rowerowe, zajęcia karate i samoobrony, pilates, oprócz tego działania proekologiczne (np. wycieczka i konkurs przyrodniczy dla dzieci i młodzieży szkolnej, konkurs fotograficzny), działania proedukacyjne (np. język i kultura chińska dla młodzieży) czy w obszarze kultury (np. międzynarodowy Festiwal Tańca i Muzyki Celtyckiej „Celtycki Gotyk”, Wakacje z Historią).

Warsztaty edukacyjne zaplanowano również w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. Każdego dnia, poza poniedziałkiem, odbywają się spotkania dotyczące różnych tematów, takich jak astronomia, fauna i flora, tajniki maszyn latających czy też tajemnice Państwa Środka. Na wszystkie warsztaty obowiązują bilety, ich ceny zaczynają się od 17 zł. Ze względu na zasady reżimu sanitarnego w warsztacie może uczestniczyć od 6 do 18 osób. Każdego dnia zaplanowano 3 spotkania.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *