Wbili 22 pale pod nowy wiadukt na ul. Łódzkiej

Box2 Wiadomości
Fot. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu

Na dobre rozkręciły się prace przy budowie wiaduktu południowego na ul. Łódzkiej. To przez niego cała inwestycja polegająca na przebudowie trasy wylotowej na Włocławek opóźni się o kilka miesięcy. Ile to jeszcze potrwa?

Co udało się już zrobić przy wiadukcie nad linią kolejową? Wykonawca wbił 22 pale pod przyszłą konstrukcję. W najbliższych dniach rozpoczną się zaś roboty zbrojarskie związane z budową fundamentu pod obiekt. 

– W sumie wykonawca wyleje około 550 m sześc. betonu – informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. – W najbliższym czasie ruszy montaż elementów systemu ITS. Będą to tablice informacji pasażerskiej oraz tablice informujące o warunkach atmosferycznych. Wzdłuż przebudowywanej Łódzkiej (za wyjątkiem wiaduktu) pojawiło się już nowe oświetlenie.

Poza fragmentami w pobliżu budowanego wiaduktu gotowy jest układ dwujezdniowy od ul. Lipnowskiej do Włocławskiej i rondo na wysokości ul. Włocławskiej. Został też zrealizowany dojazd do ul. Włocławskiej. Na leśnym odcinku leśnym od ronda w kierunku ul. Zdrojowej trwają roboty wykończeniowe i porządkowe. Na nitce południowej ułożona została warstwa wiążąca, natomiast zieleń została nasadzona w prawie 60 proc. planowanego zakresu.

Według pierwotnych planów przebudowa ul. Łódzkiej miała zakończyć się w październiku 2018 r. Prace zakończą się jednak być może dopiero na początku 2019 r. Dlaczego? Po rozbiórce starego wiaduktu po stronie południowej okazało się, że część jego fundamentów znajduje się pod torami kolejowymi.

Firma PBDI z Torunia – wykonawca prac – musiała przeprojektować całą konstrukcję estakady. Nowy wiadukt zostanie posadowiony poza starymi fundamentami, co wiąże się z większą rozpiętością obiektu. Ale dzięki temu nie będzie kolizji ze starym fundamentem i infrastrukturą należącą do kolejarzy.

Przebudowa ul. Łódzkiej – dokumentacja i prace budowlane – będzie kosztować prawie 22 mln zł. 16,5 mln zł z tej kwoty to unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *