Weekend w Toruniu. Trochę nauki, rekreacji i sprzątanie świata [TOP 5]

Box2 Kultura Wiadomości
fot, materiały organizatorów

Wybraliśmy dla Was najciekawsze wydarzenia, które nas czekają w ten weekend. Przed nami m.in. konferencja “Near Space” w Młynie Wiedzy, kolejny spektakl w ruinach zamku krzyżackiego i sprzątanie świata.

1. Międzynarodowa Konferencja Stratosferyczna „Near Space”

REKLAMA

W sobotę (22 września) w godz. 9-18 w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (ul. Łokietka) czeka nas impreza pod hasłem “Near Space”, czyli forum wymiany wiedzy i doświadczeń. W programie m.in. konferencja i warsztaty dla uczniów, studentów, nauczycieli oraz sympatyków tematyki związanej z eksploracją stratosfery z udziałem przedstawicieli członków konsorcjum z państwa V4, minipiknik popularnonaukowy przez Młynami.Czym jest “near space”? To przestrzeń, w której poruszają się piloci odrzutowców wojskowych i astronauci. Polski program pod tą nazwą, który ruszył w 2005 r., rozwija się bardzo dynamicznie. “Każdego roku odnotowujemy kilka startów balonów stratosferycznych oraz rakiet, które osiągają coraz wyższy pułap i gromadzą coraz więcej danych o otaczającym nam środowisku. Podczas konferencji ważnym punktem programu będzie promowanie nauki obywatelskiej w zakresie współuczestnictwa w kosmicznych projektach badawczych przez obywateli” – piszą organizatorzy imprezy. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

2. Sprzątanie świata z MPO

Coroczną akcję sprzątania świata organizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu. Tym razem zaprasza na nią mieszkańców w sobotę (22 września) w godz. 10-14 na Rynek Nowomiejski. W programie m.in. prezentacja specjalistycznych pojazdów spółki oraz konkursy ekologiczne z nagrodami. Nie zabraknie kolorowanek i łamigłówek, będzie także ekologiczne koło fortuny. O godz. 11, 12 i 13 zostanie przeprowadzony konkurs “Znam rady na odpady”, w którym będą mogli wziąć udział przede wszystkim dorośli uczestnicy imprezy.

3. Rowerowa Masa Krytyczna – tym razem Bydgoskie i Chełmińskie

O godz. 16 w sobotę (22 września) z Rynku Nowomiejskiego wystartuje Rowerowa Masa Krytyczna – tym razem z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu. Wszyscy uczestnicy otrzymają okrągłe, odblaskowe naklejki z numerem, które przekazał Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Po zakończeniu przejazdu na Rynku Staromiejskim odbędzie się losowanie ośmiu szczęśliwych numerów, a ich posiadacze otrzymają dobrej jakości zapięcia rowerowe typu u-lock ufundowane przez miasto. Trasa przejazdu liczy ok. 13 km i będzie wiodła przez Bydgoskie i Chełmińskie.

4. Komturia – II Potyczki Rodzinne w ruinach zamku krzyżackiego

O godz. 18 w sobotę w ruinach zamku krzyżackiego (ul. Przedzamcze) odbędzie się turniej “Komturia – II Potyczki Rodzinne”, który tematycznie związany jest z historią zakonu krzyżackiego oraz zamku krzyżackiego w Toruniu. W turnieju wezmą udział rodziny zakwalifikowane podczas pierwszego spotkania. Wstęp wolny

5. Festyn MZK z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu

Z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu w sobotę (22 września) Miejski Zakład Komunikacji organizuje grę miejską “Tramwaj zwany innowacją”. To jedna z atrakcji festynu na terenie zajezdni tramwajowej przy ul. Sienkiewicza. Do gry można się zapisać w godz. 11-12.30 w dniu rozgrywek. Uczestnicy będą chodzić po Toruniu, szukając i potwierdzając punkty kontrolne ulokowane w miejscach związanych z inwestycjami tramwajowymi. Trasa liczy ok. 4 km, więc nadaje się idealnie na rodzinny spacer. W drużynach – od dwóch do pięciu osób – muszą być osoby pełnoletnie. Na trzy zwycięskie drużyny czekają nagrody! Po grze czeka nas festyn. W programie m.in. konkursy dla dzieci i dorosłych, prelekcje dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, pokazy ratownictwa medycznego, pomiary hałasu komunikacyjnego. Poćwiczymy też na cykloergometrach kolarskich Akademii Michała Kwiatkowskiego i na zajęciach fitness. Będzie można też zwiedzić izbę pamięci komunikacji miejskiej, zaplecze techniczne zajezdni oraz skorzystać z darmowych przejazdów tramwajem turystycznym. W tym czasie policjanci będą znakować rowery. Organizatorzy zapraszają także do półtoragodzinnego spaceru z przewodnikiem PTTK szlakiem ciekawostek Bydgoskiego Przedmieścia oraz udziału w miejskiej grze terenowej.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *