30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy coraz bliżej. W Toruniu trwają przygotowania
Już 30 stycznia czeka nas kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem pieniądze zbierane będą dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. W całej Polsce trwają przygotowania do Wielkiego Finału, który co roku cieszy się niemałą popularnością. Co będzie się działo w Toruniu?
Tegoroczny Finał WOŚP będzie jubileuszowy – Orkiestra zagra już po raz 30. Hasłem przewodnim wydarzenia będzie tym razem „Przejrzyj na oczy”, nawiązujące do celu zbiórki. Na ulicach tradycyjnie będzie można spotkać wolontariuszy z charakterystycznymi puszkami, ale wesprzeć granie z Orkiestrą będzie można także innymi metodami. Coraz popularniejsze stają się puszki stacjonarne, które można znaleźć w gminnych instytucjach, ale też innych często uczęszczanych miejscach, jak np. sklepy. Wesprzeć zbiórkę będzie można również przez internet, za pośrednictwem e-skarbonek oraz na aukcjach.
– Jesteśmy przygotowani na przeprowadzenie finału, mimo sytuacji, jaką mamy. Większość wydarzeń będzie działa się na powietrzu. Część ludzi jest już zaszczepiona, więc będzie trochę bezpieczniej. Ci, którzy się obawiają, mogą korzystać z e-Skarbonek i śledzić nas w internecie, bo wszystko będzie relacjonowane w sieci – mówi Artur Majerowski, szef toruńskiego sztabu głównego WOŚP.
W mieście będzie można spotkać wolontariuszy, ale zbiórka odbywać się będzie także do puszek stacjonarnych czy internetowo. Miasteczko WOŚP na Rynku Staromiejskim działać będzie od godz. 11.00 do 20.00. Będzie namiot sztabowy, licytacje i stoiska z licznymi atrakcjami. Na nich znajdą się m.in. lalki z Baja Pomorskiego czy iluzje optyczne Młyna Wiedzy. Swoje samochody pokaże toruńska Straż Miejska.
– Pojawi się wóz Patrolu Eko i auto z dronem, gdzie będzie można pobawić się symulatorem lotu – dodaje Artur Majerowski.
W programie również morsowanie w basenie i pokazy ratownictwa.
– Strażacy pokażą, jak działają służby w sytuacji wypadku, kiedy człowiek zakleszczy się w samochodzie – tłumaczy szef toruńskiego sztabu WOŚP.
Na dziedzińcu Ratusza ustawiona zostanie scena. Tam jednorazowo będzie mogło wejść około 80 osób, z zachowaniem limitów dla osób niezaszczepionych. Na scenie wystąpią dzieci z Przedszkola Miejskiego, MDK i Domu Harcerza. Po nich przyjdzie czas na koncerty.
– Planujemy występy pięciu artystów – mówi Artur Majerowski. – Na Rynku Staromiejskim będzie ustawiony telebim, na którym będziemy relacjonować to, co się dzieje. Ci, którzy nie zmieszczą się w limicie wejścia na koncerty, będą mogli zobaczyć je na żywo na dużym ekranie.
O 20.00 na Rynku Staromiejskim czeka nas tradycyjne „Światełko do nieba”, czyli pokaz laserowy. Nieco inaczej będzie natomiast wyglądać „Wielka ściskawa”.
– W tym roku „ściskawa” jest na chorobowym. Jeśli będzie wystarczająco chętnych, to – nie trzymając się za ręce – połączymy Rynek Staromiejski z Rynkiem Nowomiejskim – wyjaśnia Artur Majerowski.
Jubileuszowy Finał WOŚP zapowiada się na wielkie wydarzenie, choć organizatorzy muszą liczyć się z pandemicznymi ograniczeniami. Niewykluczone jednak, że w tym roku również zobaczymy kolejne rekordy. Choć z Orkiestrą gra się przede wszystkim po to, by pomagać.
Dolen
23 stycznia 2022 @ 16:26
Nakłady miasta Toruń,
czyli koszty po stronie Torunia na to wydarzenie-
ile wynoszą?
Za te nakłady odpowiada prezydent miasta.
Jaki jest więc koszt, po stronie naszego miasta, na rzecz tej imprezy?
Prezydencie Torunia!
Ile Toruń za to płaci?
Ile Toruń traci?
Jaki jest koszt po stronie Torunia?