76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Żywa lekcja historii i miejskie obchody
Dziś upamiętniamy największą w historii operację militarną Armii Krajowej. Toruńska Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowe organizuje na starówce żywą lekcję historii. Oficjalne obchody miejskie z kolei odbędą się na Placu Rapackiego. Znów zawyją syreny.
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o 17.00. Uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. W trakcie dwumiesięcznych walk zginęło kilkaset cywilnych mieszkańców Warszawy, a ok. 16 tys. żołnierzy uznano za zabitych lub zaginionych. Niemal 70 proc. stolicy legło w gruzach.
Toruń, podobnie jak inne polskie miasta, każdego roku świętuje rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowe od 10.00 do 16.30 w sobotę 1 sierpnia organizuje żywą lekcję historii. Wydarzenie organizowane jest u zbiegu ulic Strumykowej i Szerokiej. Wzniesiona zostanie powstańcza barykada, a mieszkańcy i turyści będą mogli zobaczyć wybrane aspekty z życia powstańczej stolicy. Wolontariusze fundacji pokażą m.in. jak wyglądał punkt sanitarny, polowa drukarnia ulotek czy punkt szycia opasek powstańczych. Na starówce zorganizowany zostanie także konkurs wiedzy o Powstaniu Warszawskim. Będzie też można zaśpiewać piosenki powstańcze razem z zespołem wokalnym ze Szkoły Podstawowej nr 16.
Oficjalne obchody miejskie, jak co roku, rozpoczną się o 17.00 na Placu Rapackiego. Uroczystość patriotyczna zostanie zorganizowana pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej. O godzinie „W” zawyją syreny. Nastąpi podniesienie flagi na masz i odegranie hymnu państwowego, harcerze złożą kwiaty, a Orkiestra Wojskowa w Toruniu wykona pieśni powstańcze. Okolicznościowe przemówienia wygłoszą marszałek województwa kujawsko-pomorskiego oraz prezydent Torunia. Nie zabraknie także wręczenie okolicznościowych medali oraz medalu Thorunium dla Marii Biedermann-Kowalewskiej ps. „Myszka”.