Aktywistki wysłały pismo do ministerstwa w sprawie wkładek domacicznych
Działaczki Toruńskiej Brygady Feministycznej wystosowały pismo do Ministerstwa Zdrowia, w którym apelują o podjęcie działań w sprawie równego dostępu do zabiegu założenia i wyjęcia wkładki na NFZ.
Po informacji zwrotnej od NFZ Oddziału Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy odnośnie ilości placówek mających podpisaną umowę z NFZ na finansowanie procedury wprowadzenia i usunięcia wkładek antykoncepcyjnych, działaczki postanowiły interweniować dalej. Z odpowiedzi oddziału wynika, że placówki, które w 2023 r. wykonały świadczenie na wprowadzenie wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej są dwie – Lecznice Citomed wykonały 1 zabieg, a Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu – 59 zabiegów. Z kolei wprowadzenia leczniczej wkładki do macicy podjęły się również tylko dwie placówki – ponownie Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera – 1 zabieg i Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska – 2 zabiegi. Znacznie więcej odnotowano zabiegów usunięcia wkładki antykoncepcyjnej:
- Lecznice Citomed – 2,
- Miejska Przychodnia Specjalistyczna w Toruniu – 9,
- Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu – 54,
- Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska – 3,
- Przychodnie Lekarskie „Tormed” w Toruniu – 8,
- Przychodnia Lekarska „Na Skarpie” – 3,
- Przychodnia Osiedlowa Rubinkowo – 1.
Aktywistki nie odpuszczają i działają dalej. We wtorek (23 kwietnia) wysłały pismo do Ministerstwa Zdrowia, sygnalizując problem ze świadczeniem w Toruniu. Zaznaczyły w nim, że lekarze wykorzystują kuriozalne wytłumaczenia, m.in. brak odpowiednich warunków do przyjęcia pacjentek czy zbyt wysoki wiek lekarza na wykonanie takiego świadczenia. Jednocześnie działaczki zwróciły uwagę na to, że ci sami lekarze, odmawiający usługi na NFZ, chętnie przyjmują pacjentki na prywatne wizyty. Toruńska Brygada Feministyczna zaapelowała do ministry Leszczyny o możliwość podniesienia wyceny procedury założenia lub wyjęcia wkładki domacicznej.
– Tylko w ten sposób możemy być pewne, że lekarze będą skłonni ją wykonać. Przekazanie większej kwoty za to świadczenie z pewnością przyczyni się do tego, aby placówki i lekarze wywiązywali się ze swoich kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia i abyśmy my, pacjentki, mogły korzystać z przysługującej nam usługi wyjęcia i założenia wkładki wewnątrzmacicznej na NFZ.
– czytamy w piśmie.
Pismo podpisały organizacje prokobiece z województwa kujawsko-pomorskiego. Teraz działaczki czekają na odpowiedź. Jak zapowiadają, od niej zależy, jakie podjęte zostaną kroki prawne.