Archeolodzy będą nadal badać teren przy kompleksie Ducha Świętego
Prezydent Torunia Paweł Gulewski zapowiedział kolejne badania archeologiczne terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego. Podpisano umowę w tej sprawie.
To konsekwencja porozumienia zawartego w marcu pomiędzy miastem a uczelnią, które zakłada prowadzenie badań naukowych nad przeszłością Torunia, ochronę zabytków i opiekę nad zabytkami, a także promocję wyników tych badań.
Spodziewamy się tu naprawdę ciekawych odkryć – powiedział prezydent Gulewski. – Dla Torunia i jego mieszkańców jest to bardzo ważne, bo w spokoju możemy odkrywać nasze najstarsze dziedzictwo.
Zakres chronologiczny badań obejmie w szczególności okres od lokacji miasta i wzniesienia w tym miejscu pierwszego kościoła i szpitala, poprzez nadanie go benedyktynkom w 1311 r., aż do zniszczenia kompleksu przez Szwedów w 1655 r.
Przebadany zostanie teren pomiędzy budynkiem dawnych Koszar Racławickich, gdzie obecnie mieści się Hotel Bulwar, północną krawędzią nowo wybudowanej jezdni, drogą prowadzącą wzdłuż murów miejskich od Bramy Klasztornej w kierunku koszar oraz chodnikiem prowadzącym do Bramy Klasztornej w kierunku Wisły z wyłączeniem obszaru dawnego zbiornika gazowego.
Właśnie w północno-zachodniej części Bulwaru spodziewamy napotkać artefakty w postaci kompleksu Ducha Św., być może towarzyszącego mu cmentarza i wielu innych archeologicznych zdobyczy – dodał prezydent. – Teren ten został wytypowany do prowadzenia badań archeologicznych już w spokoju, poza harmonogramem prac realizacyjnych, jeśli chodzi o inwestycję, która kilka miesięcy temu się zakończyła.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika wystąpił już do Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu z wnioskiem o wydanie pozwolenia na badania wykopaliskowe i prawdopodobnie w ciągu kilku dni zespół prowadzony przez prof. dr hab. Wojciecha Chudziaka ruszy w teren i rozpocznie badania, które zakończą się w przyszłym roku. Władze miasta nie wykluczają, że chcą w sposób trwały zabezpieczyć i wyeksponować wszelkie znaleziska.
Badania zostaną przeprowadzone przez przedstawicieli wielu dyscyplin naukowych, geografów, przyrodników, historyków, historyków sztuki, konserwatorów, także będzie to duży zespół badaczy, który mamy nadzieję, jak najszybciej wejdzie na teren kompleksu Ducha Św. – zakłada prof. Chudziak. – Jak wiemy, ślady architektury średniowiecznej zachowały się w stopniu bardzo dobrym. Dzięki naszym badaniom będziemy mogli więcej się dowiedzieć o dziejach tego bardzo ważnego historycznego dla Torunia miejsca.
Pierwszym celem badań jest odsłonięcie reliktów i ich przebadanie, a następnie wykonanie pełnej analizy i opracowania źródeł. Wtedy mają zacząć się prace nad formami popularyzowania wiedzy na temat tego miejsca. Działania mają być prowadzone w sposób transparentny.
Będzie tutaj ażurowy płot, przez który będzie można wszystko zobaczyć co się na terenie wykopalisk dzieje – podkreśla prof. Wojciech Chudziak. – Niczego nie będziemy ukrywać, a wręcz odwrotnie, myślimy o tym, żeby zorganizować dni otwarte dla mieszkańców Torunia, w trakcie których opowiemy o aktualnych wynikach badań. Opinia publiczna na bieżąco będzie dowiadywać się jak przebiegają badania i jakie są ich efekty.
Jeśli chcesz dowiedzieć się co dzieje się poza Toruniem, odwiedź nasz bliźniaczy portal pozatorun.pl