Pień. Archeolodzy z UMK odkryli kolejny grób antywampiryczny
W ubiegłym roku archeolodzy z UMK odkryli w miejscowości Pień XVII w. szczątki „wampirzycy”. Teraz natrafili na kolejny grób antywampiryczny. Tym razem dziecka.
Wiek dziecka szacowany jest na 5-7 lat. Pochowano je twarzą do ziemi. Na palec stopy założono mu trójkątną kłódkę. Podobną znaleziono rok temu w grobie „Wampirki z Pnia”. Miała ją na palcu stopy. Jakiś czas po pochówku grób dziecka ktoś rozkopał i rozrzucił szczątki.
Na cmentarzysku we wsi Pień okazało się, że grób „wampirki” też był później otwarty. Naukowcy łączą to z procesami czarownic.
W XVII wieku prowadzono procesy o czary nawet wobec osób już nieżyjących, więc być może doszło do tego również w tym przypadku. – informuje dr hab. Dariusz Poliński, prof. UMK z Instytutu Archeologii Wydziału Nauk Historycznych. Dziś wiemy, że grób został odkopany i osoby, które się tym zajęły, chciały zrobić coś ze zmarłą, ponieważ szkielet został naruszony. Prawdopodobnie w wyniku tego doszło do częściowego rozerwania szczątków.
Naukowcy podejrzewają, że cmentarz w Pniu służył do pochówku osób, których bano się już za ich życia. Stąd zabezpieczenia przed ich powstaniem z martwych: chowanie twarzą w dół, kłódki na stopach czy sierp na szyi.
O wcześniejszych pracach w Pniu pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ. Dodatkowych informacji szukajcie na stronie UMK.
