Astronomowie z całego świata pracowali w Toruniu
Już po raz trzeci astronomowie z Azji i nie tylko pojawili się w Toruniu w ramach Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego. Choć ten odbywał się w maju, to specjaliści od gwiazd i planet wybrali sobie wrzesień na termin organizacji seminarium naukowego.
Tym razem trwało ono trzy dni. Imponująca jest lista gości, którzy zjawili się w Toruniu. Byli to wybitni światowi astronomowie: prof. Aigen Li (USA), prof. Sun Kwok (Kanada), prof. Takashi Onaka (Japonia), prof. Andrzej Strobel, Amrutha Belwadi Manjunatha (Chile), prof. Shu Wang (Chiny), prof. Arkadii Bondar (Ukraina), prof. Amit Pathak (Indie), prof. Xuejuan Yang (Chiny), prof. Aleksandr Sergeev (Rosja), Masashi Nashimoto (Japonia), Pipit Triani (USA), prof. Gazinur Galazutdinov (Rosja), prof. Jungyeon Cho (Korea Płd.), prof. Hao Zhang (Chiny), prof. Gao-Lei Hou (Chiny), prof. Yong Zhang (Chiny), Mridusmita Buragohain (Indie) oraz prof. Piotr Gnaciński.
Pomysłodawcą i organizatorem trzydniowego seminarium był prof. Jacek Krełowski, astrofizyk, Ukończył studia i doktorat oraz zrobił habilitację na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest członkiem wielu polskich jak i zagranicznych towarzystw naukowych takich jak Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Stowarzyszenie Absolwentów Fulbrighta, Międzynarodowa Unia Astronomiczna, Towarzystwo Astronomiczne Pacyfiku. Podczas toruńskiego spotkania wspierał go logistycznie i technicznie jego syn Zbigniew.
Temat tegorocznego Sympozjum Astronomicznego to „Spectral features originating in interstellar clouds”. Chodzi o chmury rozproszonej materii, którymi jest wypełniona przestrzeń międzygwiezdna. Tworzą spektakularne ramiona spiralne wielu galaktyk, w tym naszego układu Drogi Mlecznej. W zależności od gęstości, chmury takie dzieli się zwykle na „rozmyte”, „półprzezroczyste” (ich obecność objawia się strukturami absorpcyjnymi, obserwowanymi w widmach odległych gwiazd, prześwitujących przez te chmury), „gęste” oraz takie, które rodzą nowe gwiazdy z ich układami planetarnymi. Tym tematem od jakiegoś czasu zajmuje się prof. Krełowski.
Istnieją także rozmyte pasma międzygwiazdowe (Diffusse Interstellar Bands). Uważa się je za manifestację złożonych związków chemicznych, w tym prebiotycznych, syntetyzowanych i obecnych w półprzezroczystych obłokach międzygwiazdowych, a bada się je za pomocą widm absorpcyjnych.
Obrady odbywały się w siedzibie Wydawnictwa Adam Marszałek, którego prezes prof. Joanna Marszałek-Kawa wyraziła gotowość opublikowania wyników prowadzonych dyskusji. Z uczestnikami seminarium spotkał się dr Patryk Wawrzyński, który w imieniu prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego pogratulował organizatorom i zagranicznym gościom seminarium znakomitych wystąpień.
Oprócz części naukowej astronomom udało się zwiedzić Toruń oraz obserwatorium znajdujące się w pod toruńskich Piwnicach – informują organizatorzy Sympozjum. – Nasi goście byli zachwyceni Toruniem i polską przyrodą. Obiecali, że wrócą za rok i polecą nasz rejon swoim znajomym i przyjaciołom jako miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć.
Po informacje z regionu zapraszamy na nasz bliźniaczy portal pozatorun.pl