Boryszew buduje w Toruniu. Powstaje spalarnia odpadów
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 128 mln zł dotacji oraz pożyczki na budowę spalarni odpadów. Inwestycją zajmuje się firma Boryszew Nieruchomości.
Jest to spółka z Grupy Boryszew, kontrolowanej przez Romana Karkosika. Otrzyma wsparcie na budowę instalacji do termicznego przekształcania odpadów, zwaną inaczej spalarnią. Wartość całej inwestycji jest szacowana jest na około 166,5 mln zł.
Podpisano już umowę w sprawie przekazania pieniędzy. Wydajność linii technologicznej nowego zakładu pozwoli przetwarzać ponad 23 tysięcy ton odpadów rocznie. Spalarnia ma pełnić funkcję elektrociepłowni, w której wyprodukowane zostaną energia elektryczna i ciepło, wytwarzane w procesie termicznego przekształcania wysokokalorycznej frakcji odpadów komunalnych. Będzie ona wytwarzała energię elektryczną i cieplną w wysokosprawnej kogeneracji o łącznej mocy ponad 7 MW.
Nadwyżka wyprodukowanej energii elektrycznej zostanie sprzedana do sieci dystrybucyjnej Elana Energetyka, natomiast ciepło ma trafić do publicznych sieci ciepłowniczych: na terenie Parku Przemysłowego Elana oraz miejskiej sieci ciepłowniczą Torunia.
Instalacja do termicznego przekształcania odpadów będzie ważnym elementem w regionalnej infrastrukturze gospodarowania odpadami komunalnymi i jej uzupełnieniem w Toruniu oraz w gminach województwa kujawsko-pomorskiego zapewniającym termiczne zagospodarowanie frakcji palnej (resztkowej) – stwierdza NFOŚiGW.
Planuje się początek prac budowanych w 2 kwartale przyszłego roku. Spalarnia ma działać na początku 2027 roku. Powstanie w okolicach ulicy Równinnej.
Obecnie Toruń musi korzystać ze spalarni w Bydgoszczy, co powoduje konflikty.