Budżet Obywatelski 2025 – znamy już wyniki
49 projektów wybrali do realizacji mieszkańcy Torunia podczas głosowania w Budżecie Obywatelskim 2025.
Na liście do głosowania znalazły się 143 pomysły. Łączna szacunkowa wartość projektów, które uzyskały poparcie mieszkańców i będą zrealizowane, wynosi 8,02 mln zł.
Cieszy nas bardzo wyraźny wzrost liczby osób, które brały udział w głosowaniu. Na projekty do budżetu obywatelskiego 2025 głosowało ponad 14 tys. osób, to aż o 30 proc. więcej niż przed rokiem – mówi Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia. – To wyraźny sygnał, że mieszkańcy chętniej angażują się w partycypację społeczną i współdecydowanie o sposobie wydawania funduszy miejskich. W tym roku spora kwota zasiliła dodatkowo ogólnomiejską pulę środków. Były to głównie pieniądze z Grębocina-Bielaw i Starówki, gdzie złożono pojedyncze projekty i wykorzystano tylko niewielką część dostępnych dla tych osiedli kwot, ale także niewykorzystane pieniądze z Rubinkowa i Stawek, gdzie drogie projekty wykluczały się wzajemnie w głosowaniu. Zgodnie z regulaminem niewykorzystane pieniądze musiały zostać przesunięte do puli ogólnomiejskiej, co zwiększyło liczbę zadań wybranych z tej puli.
W pulach lokalnych do realizacji wybrano łącznie 39 zadań. Po 5 dla Bydgoskiego oraz Czerniewic. Po 4 zadania zostaną zrealizowane na Podgórzu, Rudaku i Wrzosach. Dla okręgów Jakubskie-Mokre, Chełmińskie i Kaszczorek wybrano do realizacji po 3 projekty. Po 2 projekty będą zrealizowane na Rubinkowie, Skarpie i Stawkach. W okręgach Grębocin-Bielawy i Staromiejskie – po jednym projekcie. Z listy ogólnomiejskiej do realizacji trafi 10 zadań.
Sporym zaskoczeniem jest zmiana struktury tematycznej wybieranych projektów – przez ostatnie lata, pod względem ilościowym wyraźnie dominowały propozycje związane ze środowiskiem, zielenią i zwierzętami. W tej edycji na czoło wysunęły się projekty z zakresu sportu i rekreacji – 21% (także popularne wcześniej), wysoką pozycję utrzymały place zabaw – 17%, a pierwszą trójkę zamyka promocja/edukacja/kultura – 13%. Dopiero na czwartym miejscu propozycje związane z zielenią – 12% spośród wybranych projektów.
Pełne zestawienie wyników znajduje się tutaj.
Po informacje z regionu zapraszamy na nasz bliźniaczy portal pozatorun.pl
Lewobrzeże
18 października 2024 @ 09:28
Podobno formuła festiwalu Skyway się wyczerpała i Miasto szuka czegoś w zamian. Ja mam wrażenie, że formuła BO jest obecnie wyczerpana. Ciągle wygrywają te same projekty tych samych ludzi je zgłaszających. Do tego, wygrywają kilkoma głosami, bo mieszkańcy nie chcą kolejny raz głosować na to samo. Wydaje mi się, że BO powinien składać się z pomysłów mieszkańców poddanych weryfikacji przez UMT i przekazanych pod głosowanie. Pomysł powinien się składać z nazwy i krótkiego, ale precyzyjnego opisu. Bez kosztorysów, bez zbierania podpisów itp., na co nie mają czasu ludzie pracujący, którzy niejednokrotnie mogliby zgłosić coś praktycznego i przydatnego wiele bardziej niż kolejny festyn parafialny na Czerniewicach, w którym co roku topi się miejskie pieniądze na rzecz kościoła.