Bulwary z nowym tarasem?
Niedługo minie rok od całkowitego zamknięcia Bulwaru Filadelfijskiego dla ruchu. Na jakim etapie są prace remontowe? Co z działaniami archeologicznymi? I czy terminy pozostają bez zmian?
Do końca września ma trwać układanie nawierzchni z kostki granitowej. To kolejny etap prac w tym miejscu.
Przebudowa ul. Bulwar Filadelfijski, częściowo wraz z sąsiednim terenem, rozpoczęła się w 2022 r. – informuje Magdalena Winiarska. – W ramach zadania wykonane zostaną ścieżki rowerowe, jezdnia, chodniki i ciągi piesze oraz promenada wzdłuż brzegu Wisły. Powstaną schody terenowe i zejścia do Wisły, a także mała architektura. Na terenie inwestycji zamontowane będzie docelowo 18 kamer monitoringu miejskiego oraz 2 punkty Wi-Fi na wysokości ul. Żeglarskiej i Łaziennej.
Władze miasta przymierzają się do renowacji tarasu widokowego, który znajduje się na Bulwarze. W Biuletynie Informacji Publicznej pojawiło się zapytanie ofertowe w tej sprawie. W planach jest m.in. demontaż kłódek, które były tam przyczepiane przez zakochanych, zarówno torunian, jak i turystów. Miała to być swego rodzaju pamiątka. Nie wiadomo, co stanie się z tymi kłódkami, poza tym, że nie powrócą one raczej na nową balustradę. Zapowiadany jest konkurs dla mieszkańców.
Wykonawca renowacji będzie musiał zdemontować ławki, podłogę i balustradę bez siatek. Nowa podłoga i cokoły zewnętrzne mają być wykonane z sosny skandynawskiej. Pojawi się także pięć nowych dwustronnych ławek. Termin realizacji tej inwestycji wyznaczono na 30 listopada, zaś w tym tygodniu kończy się czas na składanie ofert.
Jeszcze przed wakacjami Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich zapowiedziało powołanie komisji. Miała ona zająć się nieprawidłowościami w związku z badaniami archeologicznymi. Pięcioosobowa komisja zakończyła już swoje prace i wydała raport. Jej zdaniem główny błąd pojawił się już w 2017 r. Wtedy wojewódzki konserwator zabytków uznał, iż nie ma konieczności wykonywania badań.
Założenie to przyjęto bez uwzględnienia wyników wcześniejszych badań archeologicznych i było ono niestety przez prawie cały czas, aż do listopada 2022 r., podtrzymywane wbrew faktom, jakimi były ujawniane w różnych partiach obszaru objętego inwestycją relikty architektury i nawarstwień archeologicznych – czytamy we wnioskach komisji SNAP. – Część z nich nie została w ogóle zbadana i udokumentowana.
Kolejnym błędem było niezabezpieczenie reliktów odkrytych w listopadzie zeszłego roku i narażenie ich na kolejne uszkodzenia. Uznano także, że nadzór archeologiczny prowadzony przez miasto był niewystarczający.
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków uznał, że sprawozdanie SNAP nie odpowiada stanowi faktycznemu.
Jeśli nie wystąpią kolejne komplikacje podczas prac remontowych, wszystkie prace zakończą się w kwietniu przyszłego roku. Pierwotnie zakładano, że stanie się to w czerwcu tego roku. Na drodze stanęła jednak konieczność przeprowadzenia badań archeologicznych.
Więcej informacji o remoncie Bulwaru Filadelfijskiego znajdziecie tutaj.
24 września 2023 @ 14:53
Pawilony zburzyć! Niszczą panoramę.