Chemiczki z UMK opracowały krem, który hamuje rozwój czerniaka
Trzy chemiczki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu — dr Beata Kaczmarek–Szczepańska, dr Justyna Kozłowska i dr Joanna Skopińska-Wiśniewska stworzyły recepturę kremu dedykowanego dla pacjentów, którzy przeszli leczenie czerniaka i potrzebują nawilżenia oraz zwiększenia elastyczności swojej skóry.
Rak skóry typu czerniak to jeden z najbardziej agresywnych nowotworów, który występuje u ludzi na całym świecie. W Polsce odnotowuje się rocznie około 2,5 – 3 tys. przypadków zachorowań na tę chorobę, dotykając zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Z tego około 1,5 tys. zdiagnozowanych jest w zaawansowanym lub rozsianym stadium.
Według lekarzy, liczba zachorowań na czerniaka zwiększa się dwukrotnie co 10 lat. Wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne informują na swoich stronach internetowych, że osoby szczególnie narażone na tę chorobę to te o jasnej karnacji, o rudych lub blond włosach, niebieskich oczach, z licznych piegami, posiadające dużą liczbę znamion barwnikowych, znamion w miejscach drażnienia, które były narażone na oparzenia słoneczne, zwłaszcza w dzieciństwie, o słabej tolerancji na słońce, z trudnościami w opalaniu się lub które w ogóle się nie opalają, przebywające na pełnym słońcu dłużej niż godzinę dziennie, z rodzin, w których wystąpiły przypadki czerniaka lub innych nowotworów skóry oraz korzystające z solarium.
Podczas badań nad naturalnymi związkami o działaniu przeciwnowotworowym, Dr Kaczmarek-Szczepańska przypadkowo odkryła, że jeden z nich w określonym stężeniu może zahamować rozwój czerniaka. Chemiczki, które pracowały nad projektem kremu, nie chcą na razie ujawniać, o jaki konkretnie związek chodzi.
Krem stworzony przez badaczki UMK nie jest lekiem ani środkiem do profilaktyki czerniaka. Konieczne jest konsultowanie wszelkich zmian skórnych z lekarzem. Związek, którego składnikami jest emulsja, udowodniono, że hamuje rozwój czerniaka. Produkt ten może zainteresować osoby, u których zdiagnozowano zmiany skórne oraz te, które mają obciążenie genetyczne czerniakiem. Ponadto, krem może być przydatny dla osób, które przeszły radioterapię lub chemioterapię, ponieważ te procedury powodują, że skóra jest bardzo delikatna, sucha i wrażliwa.
Pomimo tego, że kosmetyk nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży i będzie można go nabyć dopiero za kilka tygodni, już zdążył otrzymać nagrody na różnych imprezach branżowych. W zeszłym roku, na międzynarodowych targach E-NNOVATE 2022, produkt zdobył złoty medal oraz specjalną nagrodę – Best National Innovation Award, uznany za najlepszy polski wynalazek. Co więcej, pod koniec poprzedniego roku NatChemLab zostało uznane za przedsiębiorstwo akademickie i otrzymało tytuł Lidera Innowacji Pomorza i Kujaw.
Więcej przeczytasz tutaj.