Choinkę kupisz u leśnika. Nadleśnictwo Dobrzejewice rozpoczęło sprzedaż
Choinka jest nieodłączną tradycją Świąt Bożego Narodzenia. Nie każdy jednak wie, gdzie można zaopatrzyć się w wysokiej jakości drzewko, ani co można z nim zrobić, kiedy minie już świąteczny czas. Z pomocą przychodzą Lasy Państwowe, które rokrocznie w ofercie mają wyjątkowe, a przede wszystkim ekologiczne choinki.
Choinki z Lasów Państwowych pochodzą ze specjalnych plantacji, na których znaleźć można najpopularniejsze gatunki drzewek świątecznych. Od 7 grudnia można je zakupić w Szkółce Leśnej Bielawy Nadleśnictwa Dobrzejewice (Toruń, ul. Leśny Trakt 5), a od 14 grudnia dostępne będą także w Leśnictwach: Osiek, Czernikowo, Komorowo i Łochocin. Dlaczego warto postawić na choinkę pochodzącą właśnie stamtąd?
– Hodowanie drzew to nasza pasja – dajemy to, co robimy najlepiej – mówi nam Kamila Czajka z Nadleśnictwa Dobrzejewice. – Choinki można nabyć w każdym Nadleśnictwie w kraju. Jest to forma wyjścia do lokalnych społeczności, zaoferowania świeżych drzewek. Kupując takie drzewko, ma się też okazję do porozmawiania z leśnikiem, zapoznania się z tym, jak wygląda jego praca.
Przy wyborze choinki warto skorzystać z zasobów Lasów Państwowych jeszcze z jednego powodu. Mamy pewność, że wybieramy drzewko ekologiczne.
– Naturalna choinka, wbrew pozorom, jest bardziej ekologiczna niż sztuczna – dodaje Kamila Czajka. – Nasze choinki są zawsze świeże, wycinamy je pod zapotrzebowanie, więc nie leżą w oczekiwaniu na odbiorcę.
Kupowanie choinki z lasu nie wiąże się z naruszaniem ekosystemu. Leśnicy wiedzą co robią i oferują drzewka ze specjalnie do tego wyznaczonych miejsc. Wybierając Lasy Państwowe, wybieramy bezpieczną opcję i wiemy, że las na tym nie ucierpi. Kupując choinkę z niepewnego źródła, nie wiemy, czy jej pozyskanie odbyło się z poszanowaniem drzewostanu. Szacuje się, że Lasy Państwowe wypuszczają w obieg rocznie około 100 tys. drzewek w całej Polsce.
Do 23 grudnia choinki zakupić można w wyznaczonych punktach Nadleśnictwa Dobrzejewice. Szczegóły dotyczące miejsc sprzedaży oraz dane kontaktowe dostępne są na stronie internetowej Nadleśnictwa. Z ofertą warto się zapoznać, tym bardziej, że każdy z pewnością znajdzie tam to, czego szuka, zachowując dobry stosunek ceny do jakości. Drzewka można kupić już od 20 zł. Cena zależna jest od wielkości choinki, a te sięgają nawet 2,5 metra. W ofercie znajdziemy rodzime gatunki jak świerk pospolity, czy sosna zwyczajna, ale też te bardziej “egzotyczne” – daglezja, jodła, czy świerk kłujący. Drzewka dostępne są w wariantach doniczkowych lub cięte.
Po świętach nierzadko pojawia się pytanie, co zrobić z choinką? W jaki sposób można potraktować świąteczne drzewko podpowiada nam Kamila Czajka z Nadleśnictwa Dobrzejewice.
– Kupując drzewko w doniczce, przy odpowiedniej opiece, można zasadzić je później w ogrodzie. Choinkę do domu wprowadzamy stopniowo, powoli zwiększając temperaturę, w jakiej ją trzymamy. Samo drzewko w domu stoi do około 10 dni, później trzeba wynieść je do chłodniejszego miejsca, w którym może przeczekać do wiosny – tłumaczy Kamila Czajka. – Drzewka cięte mogą natomiast służyć jako kompost, osłona w ogrodzie, czy po prostu opał.
A co jeśli ogrodu nie mamy? Wtedy choinkę odbiera gmina, kwalifikując ją jako odpad zielony lub wielkogabarytowy.
Jeśli więc mamy w planach zakup choinki, warto sprawdzić lasy państwowe. To nie tylko jakość i ekologia wynikające z pasji, ale i szansa na skorzystanie z wiedzy leśników, którzy dbają o to, by w naszym domu stanęła choinka z prawdziwego zdarzenia.