Cmentarzysko „wampiryczne” Archeologiczną Sensacją 2023
Cmentarzysko w Pniu (gm. Dąbrowa Chełmińska) badają od kilku sezonów naukowcy z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. Odkrycia, których dokonali, zainteresowały media i środowiska naukowe na całym świecie.
W trakcie prac odkryto kilkadziesiąt grobów, wśród nich dziecka pochowanego twarzą do dołu i z kłódką przy nodze oraz młodej kobiety z sierpem na szyi, również z trójkątną kłódką przy palcu lewej nogi. Tak nietypowe pochówki szybko nazwane zostały „wampirycznymi” i zainteresowały media krajowe i zagraniczne. Odkrycie było prezentowane przez m.in. CNN, Reuters, The New York Times, też w Brazylii, Chinach, Norwegii.
Samo cmentarzysko funkcjonowało od wczesnego średniowiecza do czasów nowożytnych. Nigdzie nie było o nim informacji, brakowało oznaczeń, a sposób chowania zmarłych, przedmioty przy nich znalezione, traktowanie ciała po śmierci – mogły świadczyć o tym, że prawdopodobnie było to miejsce przeznaczone dla „odmieńców”, np. ludzi chorych oraz uznawanych za „opętanych”.
Dlatego nie dziwi udział w plebiscycie „Archeologicznych sensacji 2023”, organizowanym cyklicznie przez jedyny w Polsce branżowy magazyn popularnonaukowy „Archeologia Żywa”.
Cmentarzysko w Pniu zwyciężyło w kategorii „Najskuteczniej popularyzowane badania 2023”. Archeolodzy pod kierownictwem dr. hab. Dariusza Polińskiego, prof. UMK – przygotowują się już do tegorocznych badań na cmentarzysku.
Dzięki szeroko zakrojonej akcji promocyjnej i popularyzatorskiej badań w Pniu udało się nawiązać współpracę z Wydziałem Genetyki na Uniwersytecie Harvarda, Scilifelab (Uppsala Universitet) – badania DNA, współpracę zaproponowali naukowcy z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie, Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Po próbki szkieletów przyleciała Paige Lynch z Uniwersytetu w Nowym Meksyku. Na Uniwersytecie Łódzkim badane i opracowywane są tkaniny znalezione na cmentarzysku w Pniu.
– informują badacze.
Wyniki tych oraz innych badań (RTG, próbki gleby, drewna, spektograficzne) mają być znane i opracowane jeszcze w tym miesiącu.
O badaniach w Pniu pisaliśmy m.in. TUTAJ.
W plebiscycie nominowane było jeszcze jedno odkrycie z regionu: Pojezierze Chełmińskie – miejsce składania ofiar sprzed 2,5 tysiąca lat w kategorii „Najważniejsze odkrycie archeologiczne w Polsce w 2023 roku”.