Co z segregacją śmieci na osiedlach?
Selektywna zbiórka odpadów wynika z prawa w Polsce i UE. Niestety jest to działanie często zaniedbywane przez mieszkańców bloków. Wydział Gospodarki Komunalnej UMT ma jednak pomysł jak temu zapobiec.
Selektywna zbiórka odpadów od lat jest w Toruniu standardem i mieszkańcy w zdecydowanej większości znają jej zasady i korzystają z kolorowych pojemników. Z roku na rok efektywność segregacji „u źródła” rośnie, co potwierdzają obserwowane prawidłowe trendy wzrostu ilości odpadów tzw. surowcowych oraz spadku ilości odpadów niesegregowanych – przekonuje Joanna Pepłowska, kierownik referatu gospodarki odpadami i usług komunalnych. – Problemem jest jakość selektywnej zbiórki, gdyż nadal mamy zbyt duży udział odpadów zmieszanych odbieranych od mieszkańców, a we frakcjach selektywnych znajdujemy sporo zanieczyszczeń innymi odpadami.
Podział na każdym osiedlu jest dokładnie taki sam – metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, bioodpady oraz odpady komunalne. Problem pojawia się głównie na osiedlach wielorodzinnych, a z uwagi na dostępność wiat śmietnikowych podrzucanie odpadów także stanowi problem.
Aby torunianie byli lepiej zorientowani w zasadach prowadzenia selektywnej zbiórki, administratorzy osiedli zostali wyposażeni w tablice edukacyjne do zamontowania na altanach śmietnikowych lub w pobliżu miejsc gromadzenia odpadów – przypomina Joanna Pepłowska. – Jeśli takich tablic nie ma na osiedlach, a mieszkańcy widzą potrzebę ich montażu, wystarczy zgłosić ten fakt zarządcy. Przekażemy mu takie tablice informacyjne.
Po informacje z regionu zapraszamy na nasz bliźniaczy portal pozatorun.pl