Co zrobiły rady okręgów?
Od ponad czterech miesięcy trwa piąta kadencja rad okręgów w Toruniu. Zaplanowane na marzec wybory na Rubinkowie, czyli w jedynym z 13 okręgów, gdzie nie udało się ich zorganizować jesienią, to dobry moment na to, by sprawdzić, co zdołano zrobić w tych radach, które funkcjonują.
Warto przypomnieć, że rady okręgów reprezentują mieszkańców jako jednostki pomocnicze miasta. Do ich kompetencji należy m.in. opiniowanie projektów uchwał Rady Miasta dotyczących danego okręgu. Mogą też wnioskować w sprawach lokalnych do Rady Miasta, prezydenta oraz instytucji miejskich. Mają też swój głos w zakresie lokalnych inwestycji i organizacji konsultacji.
Rada Okręgu nr 9 ma nie lada zadanie, albowiem 9 lat nie było w okręgu rady – mówi Magdalena Noga, wiceprzewodnicząca Rady Okręgu Jakubskie-Mokre. – Zdajemy sobie sprawę z tego naszego powołania, jakim jest działalność społeczna na rzecz okręgu i mieszkańców. Musimy zadbać, by zauważono nas. Niezwykle ważna jest tutaj promocja poprzez działanie. Chcemy, by jak najwięcej mieszkańców naszego okręgu wiedziało, że taka rada jest i jest ona głosem mieszkańców, którzy mogą na nią liczyć.
Obecnie Rada Okręgu Jakubskie-Mokre prowadzi działania mające na celu zachowanie parku Glazja. Do sukcesów tej rady można zaliczyć akcję zbiórki karmy dla kotów wolnożyjących na terenie okręgu – udało się do niej zaangażować kilka placówek oświatowych.
Systematycznie, raz w miesiącu, organizujemy posiedzenia Rady Okręgu (w 2022 r. będą to poniedziałki poprzedzające posiedzenia Rady Miasta) oraz mamy dyżury dla mieszkańców. Wychodzimy też do mieszkańców, spotykamy się z nimi, rozmawiamy. Korespondujemy także mailowo. Ingerujemy tam, gdzie to niezbędne, dbając np. o bezpieczeństwo naszych mieszkańców oraz tereny zielone – dodaje Magdalena Noga.
Kwestie ekologiczne były też istotne w podjętych dotychczas działaniach Rady Okręgu Wrzosy. Odbyły się tam spotkania w sprawie problemu, jakim jest smog, przygotowywane są projekty uchwał w sprawie pomnika przyrody, a także zmiany granic okręgu. Złożono 14 propozycji konsultacji społecznych, w tym dotyczących budżetu miasta.
Chcemy, by cały okręg Wrzosy, obejmujący też m.in. osiedle Jar, miał znacznie czystsze powietrze niż obecnie. Jednak narastających zanieczyszczeń jest więcej, a hałas jest jednym z nich. Dlatego tak ważne jest utrzymanie terenów zielonych, które ograniczają hałas i zanieczyszczenie powietrza – mówi Marcin Łowicki, przewodniczący Rady Okręgu Wrzosy. – Poza tym chcemy mieć osiedle bez barier, dostępne dla każdego. Chcemy, by osoby z niepełnosprawnością czy seniorzy, jak również rodzice z wózkiem, mogli swobodnie przemieszczać się po osiedlu.
W najbliższych tygodniach powołana ma zostać Młodzieżowa Rada Okręgu.
Uważamy, że – by tworzyć osiedle dla każdego – każdy głos powinien być słyszalny – dodaje Łowicki. – Ponadto planujemy spotkania z przedsiębiorcami oraz ze stowarzyszeniami. Chcemy tworzyć to osiedle wspólnie z mieszkańcami.
Temat działań rad okręgów będziemy kontynuować w kolejnych wydaniach naszego pisma.
Czerniewice
7 lutego 2022 @ 14:10
Ja to bym chciał wiedzieć co prócz picia kawy robi RO Czerniewice?
Kontaktu z nimi nie ma. Zbierają się raz na jakiś czas o czym info jest na tablicy przy szkole, do której nikt nie zagląda (XXI w.?). Nie mają maila, nie mają w ogóle kontaktu z mieszkańcami osiedla. No, chyba że z proboszczem pobliskiej parafii.
Lewobrzeże
6 lutego 2022 @ 12:56
Byłby gdyby ktoś z redakcji się przyłożył do artykułu bardziej, bo na to wyszlo ze pozostały rady oprócz tych dwóch w artykule nic nie robią.
Wojciech Suchodolski
6 lutego 2022 @ 14:00
Na koniec jest napisane, że temat będzie kontynuowany. Widocznie nie starczyło miejsca na pozostałe rady w tym tekście.
Torun
6 lutego 2022 @ 12:25
Głos pozostałych rad okręgu, gdzie jest przedstawiony?