Czy będą ograniczenia w sprzedaży alkoholu? Ruszają prace nad uchwałą
Najpierw analiza, a potem konsultacje społeczne – tak mają wyglądać prace nad przepisami, które ograniczą sprzedaż alkoholu nocą w Toruniu.
Plan Koalicji Obywatelskiej
Działania podjęto z inicjatywy Pawła Gulewskiego, prezydenta Torunia i radnych klubu Koalicja Obywatelska. Wiemy, jak będzie się to odbywać. Harmonogram przedstawiono podczas briefingu prasowego.
Czytaj także: Wojewódzkie ćwiczenia służb ratowniczych. Widowiskowy pokaz na Wiśle
Do końca tego roku będziemy badać i analizować kwestie dotyczące bezpieczeństwa, statystyki, jeśli chodzi o wypadki i zdarzenia, których sprawcami są osoby po spożyciu alkoholu. Będziemy również rozmawiać z policjantami. Na przełomie tego i przyszłego roku przeprowadzimy konsultacje z właścicielami sklepów, mieszkańcami, Radami Okręgów oraz radnymi Rady Miasta Torunia – stwierdził prezydent Paweł Gulewski. – Zasadnym jest wprowadzenie ograniczenia, które dotyczyłoby terenu całej Gminy Miasta Toruń, a nie tylko w poszczególnych jednostkach pomocniczych. Ograniczenie będzie dotyczyło tylko i wyłącznie sprzedaży napojów alkoholowych w detalu. To oznacza, że gastronomowie, którzy będą prowadzili działalność m.in. na starówce czy hotelarze nie będą objęci tym ograniczeniem.
Uchwała ma być podjęta w przyszłym roku. Pojawił się apel ze strony Łukasz Walkusza, przewodniczącego Rady Miasta, o poparcie tego pomysłu także przez radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz klubu Wspólny Toruń.
W mieście od lat prowadzi się politykę ograniczania dostępności alkoholu, m.in. poprzez ograniczenie sprzedaży alkoholu powyżej 4,5 proc. na stacjach paliw (od 2017 roku jako jedno z pierwszych miast w Polsce) oraz znaczące limitowanie liczby zezwoleń (od 2018 roku).
Do końca 2025 roku zostaną przeprowadzone analizy dotyczące zakłóceń porządku publicznego związanych z działalnością punktów sprzedaży detalicznej alkoholu. W pierwszym kwartale 2026 roku odbędą się konsultacje społeczne ze wszystkimi zainteresowanymi oraz uzgodnienia z jednostkami pomocniczymi. Analiza i uzgodnienia pozwolą ustalić zakres modelu ograniczenia, w tym obszar, rodzaje zezwoleń oraz czas trwania ograniczeń.


Czas letni na stałe. Polska rezygnuje ze zmiany czasu?
3 października 2025 @ 13:04
[…] Czytaj również: Czy będą ograniczenia w sprzedaży alkoholu? Ruszają prace nad uchwałą […]
Kurs walki w mieście. Kiedy rusza szkolenie terytorialsów?
3 października 2025 @ 11:47
[…] Czytaj również: Czy będą ograniczenia w sprzedaży alkoholu? Ruszają prace nad uchwałą […]
Dziś w nocy kolejne czyszczenie na moście Piłsudskiego. Będą utrudnienia
3 października 2025 @ 10:01
[…] Czytaj także: Czy będą ograniczenia w sprzedaży alkoholu? Ruszają prace nad uchwałą […]