Czy Toruń jest miastem przyjaznym osobom z niepełnosprawnościami?
ZUS zaprasza osoby z niepełnosprawnością i ich bliskich na wydarzenie organizowane w ramach Dnia Osób z Niepełnosprawnością. Będą spotkania z ekspertami, prelekcje, dyżury telefoniczne i szkolenie w piątek 15 września od godz. 9:00 do 13:00 w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Toruniu, ul. Żwirki i Wigury 15-21.
A jak w naszym mieście czują się osoby z niepełnosprawnościami? Czy uważają, że Toruń jest przyjaznym miastem? Jak radzą sobie w codziennym życiu? Takie pytania zadaliśmy osobom, które codziennie zajmują się opieką nad takimi osobami.
Zespół Szkół nr 26 w Toruniu od ponad 20 lat prowadzi edukację i terapię dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Jego dyrektorką jest Maja Niewiadomska.
– Moje zdanie wynika z faktu, że jestem osobą, która zajmuje się przez całe życie zawodowe edukacją. – mówi Maja Niewiadomska. – Muszę powiedzieć, że Toruń jest zdecydowanie miastem przyjaznym do mieszkania i życia dla osób niepełnosprawnych. Oczywiście są pewne czarne plamy. Staramy się je jako miast niwelować. Między innymi w tej chwili budowanych już drugi basen dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W miejskich placówkach ta oferta się powiększa. Powstają windy w nowych miejscach, ale też w starych budynkach, np. w Szkole Podstawowej nr 10. Poprawia się infrastruktura i miasto stara się niwelować bariery architektoniczne. Mamy niskopodłogowe autobusy i tramwaje. Oczywiście są jeszcze takie miejsca, w których przemieszczanie się jet trudne. Chociażby starówka z kocimi łbami. Miasto stara się likwidować te bariery. Jeśli chodzi o dostęp do kultury, to w nowych budynkach ułatwienia dla osób z niepełnoprawnością są standardem. Starsze budynki są w miarę możliwości dostosowywane jak np. Dwór Artusa. Mniej przystosowane są miejsca użyteczności publicznej i kultury dla osób nieposługujących się mową i pismem. Lepiej jest z oznaczeniami brajlowskimi dla osób niewidzących. Z drugiej strony do tych miejsc trzeba się dostać, a to już może nie być takie łatwe z powodu barier architektonicznych. Nasza szkoła bardzo chętnie korzysta z takiego zaplecza kina, gdzie są specjalne seanse przyjazne osobom z niepełnosprawnością. Jest tam mniej bodźców i ciszej. W szkole znajduje się Ośrodek Wsparcia i Testów, gdzie udzielamy porad i wypożyczamy sprzęt.
Od strony instytucjonalnej wygląda to więc całkiem nieźle. Inaczej swoją sytuację widzą opiekunowie osób niepełnosprawnych. Żaneta i Wiesław Laskowscy opiekują się dorosłym już synem Damianem.
– Czy Toruń jest przyjazny osobom niepełnosprawnym? Tak i nie – mówią pani Żaneta i pan Wiesław. – Jeśli chodzi o kwestie społeczne, to na pewno tak. Przyjaźni są ludzie. Nie spotkałam się z jakimiś negatywnymi zachowaniami. Prowadzonych jest mnóstwo różnych akcji pomocowych. Jak mamy gdzieś wyjść z Damianem, to jest ogromny problem. Gorzej jest, gdy się wyjdzie na ulicę. Taka prozaiczna sprawa jak chodnik i przejście dla pieszych. Proszę spróbować wjechać wózkiem na krawężnik. Starówka to prawdziwy koszmar. Ładnie to wygląda, ale jazda po kocich łbach jest męką. W urzędach są już windy i podjazdy, ale żeby jeszcze zawsze działały. Problemem są sklepy. Wystarczy, że jest jeden schodek i osoba na wózku już nie wjedzie. Problemem jest pójście do kina. Osoba niepełnosprawna musi być wyjęta z wózka i posadzona. We własnym wózku może być tylko gdzieś z boku przed ekranem, żeby nie zasłaniać. A to nie jest oglądanie filmu przecież. Taki przykład mogę podać. W Parku Tysiąclecia jest taka bujaczka, na którą można wjechać wózkiem. Co z tego, skoro jest zamknięta na klucz. Może takie miejsca powstały tylko po to, żeby dostać dofinansowanie jakieś? Bo dlaczego nie funkcjonują? My mieszkamy na Glinkach. Jest tu dużo osób niepełnosprawnych. Naszą przychodnią zdrowia jest ta na Poznańskiej. To jest stara kamienica. Tam są wszędzie schody. Jak osoba z niepełnosprawnością ma się tam dostać? Problemów niestety mamy dużo.
Dodajmy, że państwo Laskowscy prowadzą Fundację Kosmiczna Droga do Gwiazd, która pomaga osobom z niepełnosprawnościami.