Działają na rzecz mieszkańców. Co zrobiły Rady Okręgów na Bydgoskim Przedmieściu i Rudaku?
Interwencje w sprawie oświetlenia ulic, wsparcie przy zbiórkach charytatywnych czy też spotkania dotyczące aktualnych problemów mieszkańców – to niektóre z działań podejmowanych przez toruńskie Rady Okręgów.
To już trzeci tekst z cyklu, w którym przedstawiamy działania poszczególnych Rad Okręgów w Toruniu.
Jednym z głównych działań podejmowanych przez Radę Okręgu Bydgoskie Przedmieście jest wnioskowanie o to, aby istotne kwestie pojawiały się w ramach Planu Konsultacji Społecznych.
Udało się wpisać do tegorocznego planu sprawy przyszłości terenu przy rogu ulic Krasińskiego i Sienkiewicza za „Młodym Lasem” – obecnie jest tam nieużytkowane boisko – jak również zagadnień związanych z siecią komunikacji publicznej w Toruniu – mówi przewodniczący Rady Okręgu Bydgoskie Przedmieście Maciej Stawiski.
Rada podjęła także współpracę z Wydziałem Inwestycji i Remontów oraz Biurem Ogrodnika Miejskiego w sprawie społecznego nadzoru nad realizacją III etapu rewitalizacji Parku Miejskiego. Wzdłuż alei parkowej wiodącej od ul. Klonowica w kierunku kościoła michalitów uruchomiono oświetlenie, zaś do Rady Miasta zgłoszono trzy wnioski budżetowe dotyczące nowych lamp w Parku Miejskim, monitoringu na terenie parkingu gminnego za pawilonem handlowym przy ul. Fałata 36 oraz zadaszonej wiaty dla rowerów na tym parkingu.
Zorganizowaliśmy kilka akcji dla seniorów, takich jak warsztaty z wykonywania kartek świątecznych, ćwiczenia z trenerem personalnym, wyjście do Żywego Muzeum Piernika oraz wspólne śpiewanie kolęd – dodaje Maciej Stawiski.
Rada udzieliła również wsparcia organizacyjnego i społecznego zbiórce dla osób poszkodowanych w pożarze bloku przy ul. Gagarina 82-86a.
A jakie jest zainteresowanie pracami Rady?
Ono oczywiście nie jest jakoś szczególnie duże, ale wystarczające, aby Rada mogła sprawnie funkcjonować i wspierać mieszkańców w rozwiązywaniu ich problemów – wyjaśnia przewodniczący. – Za wyjątkiem posiedzenia z dnia 19 października 2021 r., gdy dyskutowana była kwestia ul. Bydgoskiej i gdzie mieszkańców było około 20, na pozostałe zdalne zebrania Rady melduje się zwykle kilka osób poza członkami Rady. Niezależnie od tego regularnie wpływa do nas korespondencja drogą mailową albo na Facebooku.
Wiosną Rada planuje rozpisać konkurs na najpiękniejszy ogród i balkon na Bydgoskim Przedmieściu.
Na Rudaku natomiast jedną z istotnych spraw była budowa instalacji kanalizacyjnej. Z pisma, które wydały Toruńskie Wodociągi w odpowiedzi na jeden z wniosków Rady Okręgu Rudak, wynika, że w ciągu ośmiu miesięcy osiedle Rudak C będzie miało nową sieć wodno-kanalizacyjną.
Zgłaszano także kwestie związane z komunikacją miejską i poruszaniem się po mieście.
Mamy m.in. problem z poruszaniem się po lewobrzeżu, między dzielnicami, dotarciem do centrum (szczególnie jednym autobusem) czy też brakiem autobusu nocnego – twierdzą przedstawiciele Rady Okręgu Rudak na swojej facebookowej stronie.
Te problemy zostały zgłoszone do Planu Konsultacji Społecznych. Rada zajmowała się także uporządkowaniem terenów zielonych na Rudaku, szczególnie powalonymi drzewami, które przez dłuższy czas nie były usuwane. W grudniu natomiast zorganizowano mikołajki w Domu Muz na Okólnej.