Ekspedycja do Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie zakończona
Zakończyła się najliczniejsza od 1975 r. ekspedycja do Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie. Trwała ona niemal 3 miesiące i wzięły w niej udział 22 osoby. Naukowcy badali przede wszystkim zmiany czół lodowców Kaffiøyry i ich przedpoli.
We właśnie zakończonej wyprawie na Spitsbergen wzięli udział, jak wymienia portal UMK, kierownik wyprawy – prof. Ireneusz Sobota, dr Katarzyna Greń, studenci: Kamil Czarnecki, Piotr Niedbała i Agata Kwiatkowska oraz prof. Leon Andrzejewski z UMK i prof. Mirosław Błaszkiewicz z PAN. Zespół uzupełniali naukowcy z Tajwanu, a wyprawę wizytowali przedstawiciele władz samorządowych. Naukowcy badali m.in. zmiany czół lodowców Kaffiøyry i ich przedpoli.
– Celem wyprawy była kontynuacja standardowych badań glacjologicznych związanych przede wszystkim z monitoringiem bilansu masy lodowców. Wykonane zostały także badania odpływu z lodowców oraz kartowanie zlewni rzecznych z użyciem UAV. Powtórzono również badania wieloletniej zmarzliny. Owocem współpracy z naukowcami z Tajwanu było poszerzenie ich o precyzyjne pomiary georadarowe, temperatury gruntu oraz zawartości metanu i innych gazów w powierzchniowej warstwie gleby i wody – informuje portal UMK.
Badania na Spitsbergenie prowadzono w ramach projektu pn.: Zmiany lodowców północno-zachodniego Spitsbergenu jako wskaźnik współczesnych przeobrażeń zachodzących w kriosferze, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.